ZIJA SARAÇI – “NE GEZIM E DRITE NDAJME” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

ZIJA SARAÇI – “NE GEZIM E DRITE NDAJME”

Ne duhemi te dy
dhe gjithe shoket e dine
kur na shohin buzeqeshin
ne uzine
sa shume qe duhemi
sa thjesht dhe liri
dashurine ne e cfaqim
per te gjithe

REFRENI
ja keshtu fare zemer hapur
dashurojme
ne gezim e drite ndajme
me shoke ne uzinen tone

Strofa 2
dhe prindrit tane e dine
tani per ne te dy
nuk na flasin buzeqeshin
vec me sy
sa shume qe duhemi
sa thjesht dhe liri
dashurin ne e cfaqim
per te gjithe

 

Zija Saraçi është këngëtar i njohur. Ka kenduar ne 6 festivale tradicionale ne TV Shqiptar, perfshi ketu dhe festivalin e famshem te 11° ku kenga e tij u rendit e 4.ta. Ne anketat e Radio Tiranes. Ka marre pjese 9 here ku eshte vleresuar vetem me cmime te para. Kjo rruge e bukur e porsa filluar nga ai nuk u pelqeu dy ambienteve ne ate kohe: 1. Ambientit Artistik, ndonje kengetari te fuqishem ne ambienteve politike te asaj kohe , xhelozia ndaj suksesit te tij, 2. Politika vete, e cila gjeti te ai, te birin e nje kundershtari te ideve komuniste.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here