Viktor Çaro (1953)

0

 

 

Viktor Çaro nje emer i njohur jo vetem ne Gjirokaster por ne te gjithe vendin fale angazhimit dhe pjesemarrjeve tij te shumta ne mjaft role teatrale apo kinematografike.
Aktori i njohur perfundoi studimet ne vitet 1970-1974, per mesues Muzike e Vizatimi, diplome e cila do te pasohej me ate te “Aktrimit” te cilen e ka marre pas perfundimit te studimeve prane Institutit te Larte te Arteve ne vitet 1975-1978.

Qe prej asaj periudhe e deri me sot Viktor Çaro ka qene pjese e pandare e realizimeve te ketij institucioni e madje ne vitin 1991 deri ne vitin 1997 eshte emeruar edhe drejtues i tij. Ne karrireren e tij mbi 40 vjecare ai ka realizuar mbi 100 role ne estrade-teater dhe kinematografi, ku ne shumicen e tyre ato kane qene role te para.

 

Realizimet e tij ne teater do te gjenin si bashkepunues e njeherazi finalizim me emrat e regjisoreve me te medhenj ne vend si: Kadri Rroshi, Pirro Mani, Esat Oktrova, Timo Flloko, Birce Hasko, Gezim Kame, Ndrek Luca, Pjeter Gjoka, Bernard Kokalari, Ilirjan Lluri, Eli Bici, Pirro Qiqi, Vasil Çuklla ndersa ne kinematografi krahas emrave te njohur si: Dhimiter Anagnosti, Viktor Gjika, Kujtim Çashku, Sajmir Kumbaro, Fehmi Oshafi, Ibrahim Muca, Kristaq Mitro, Niko Kanxheri, Eduart Makri, Edmond Budina.

Aktivizimi i tij si nje nga aktoret me te mire te Teatrit “Zihni Sako”shoqerohet dhe me realizimin e mjaft filmave kinematografike si: Goditja, Liri a Vdekje, Dita e pare e emerimit, Dritat e Qytezes, Gracka, Dora e Ngrohte, Maratonomaku, Vitet e Rinise,
Vitet e Vegjelise, Ballkan Pazar, Bektashizmi, e shume te tjere.

 

Ne teater permendim: Fytyra e dyte, Atje ne Ebro- Guerta, Duke u gdhire viti 1945,
Kufiri i gjakut- Hodo Gravica, Pyesni malet- Majori, Per pak toke dhe nje grua- Ganiu,
Kjo nuk duhet harruar- Beni, “Operacioni”- Keli, “Qyteti i akuzuar”- Shoferi i vincit,
“Pranvere e vonuar”- Gjoleka, “Kalores ne kohe”- Astriti, “Filomena Marturano” -Alfredo,
“Dy krime e gjysem dhe nje bulldog” -Sardi, “Shqetesimet e Anes”- Saimiri,

“Berri mire qe vdiq”- Nokia, Ishte kohe lufte 1986- Nasi, Beselam pse me flijojne- Beselami, Kerkoj shtepine time, Pabesia- Azemi, “Nuk ka te ngopur”-Latifi, “Lagjia e varfer”- Fatmiri, “Perballe vehtes”- Nevzati, Shtepia me dy porta- Harrila, Koka e tjetrit- Majori, “Jashte deres”, Paqe e pergjakur, Pas vdekjes, “Mbroj te verteten”-Gjergji, Kenge djepi e shtirur- Ouli, Erashka- Timoleu, Dredhite e zotit kapter, Te paret dhe te fundit, Emigrantet, Henat e fundme, Genjeshter per genjeshter-Efektiv policie, Nje krevat per tre-Inspektori.

 

Per interpretimet dhe realizimet e arrira dhe te suksseshme te tij, Viktor Çaro eshte vleresuar me 2 diploma ne Takimet Kombetare te Teatrove si dhe me Titullin “Andon Zako Çajupi”nga Bashkia Gjirokaster.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here