VIKTOR BRUÇETI NE ROLE

0

 

 

Viktor Bruceti (1938-2010). Aktor. Lindi ne Shkoder, me 26 shkurt. Studimet e larta per aktor i nisi ne Akademine e Arteve ne Bukuresht, Rumani, dhe i nderpreu per shkak te keqesimit te rrethanave politike ndershteterore te kohes, per t’i vazhduar ne Tirane ne shkollen e larte per aktore “Aleksander Moisiu”*. Me 1964, filloi pune si aktor ne teatrin “Migjeni” te Shkodres* dhe vijoi aty deri me 1992, kur emigroi ne Itali.

 

“Furtuna” – (1959)…Ramizi

 

 

“Komisari i drites” – (1966)…Inxhinieri

 

 

“Thirrja” – (1976)…Pali

 

 

“Radiostacioni” – (1979)…Borgjezi

 

 

“Ditet qe sollen pranveren” – (1979)…Prifti

 

 

“Çeta e vogel” – (1981)…Hansi

 

 

“Nje nate pa drite” – (1981)…Inspektori

 

 

“Thesari” – (1981)…Mihali

 

 

 “Qortimet e vjeshtes” – (1981)…Prefekti

 

 

“Flaka e maleve” – (1982)…Hakiu

 

 

 “Te paftuarit” – (1985)…Gjeometri

 

 

“Hije qe mbeten pas” – (1985)…Idriz Braho

 

 

 

 

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here