Vasil Dilo (1956)

0

 

 

Vasil Dilo ka lindur me 13 janar 1956 ne Gjirokaster. Ka mbaruar institutin e larte te Arteve ne vitin 1977 ne degen Drame.Ka punuar aktor ne teatrin e Gjirokastres dhe te Fierit. Ka bere kursin pasuniversitar per drame ne vitet 1984-85 ka luajtur ne disa filma te kinematografise shqiptare.

Eshte poet-shkrimtar-perkthyes, ka botuar disa libra ne Shqiperi dhe Greqi, ka perkthyer libra Shqip-greqisht dhe anasjelltas te botuara ne Shqiperi dhe Greqi, libra letrare dhe historik. Ka formuar ne Athine Forumin kulturor Shqiptaro-Grek Kazanxaqi-Kadare.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here