Valina Muçolli, aktrimi per mua? Gjithcka e imja, unë me tërë dashurinë, pasionin dhe energjinë time për këtë profesion.

0

 

 

Intervistë me aktoren potente dhe të njohur prishtinase, Valina Muçolli, pas prezantimin të një Dulqine ndryshe në Teatrin Kombëtar!

Nga Metila Dervishi

Valina, sapo performuat së fundmi rolin e Dulqinës, nga kryevepra e Servantesit, ‘Don Kishoti i Mances’, vënë së fundmi në skenën e Teatrit Kombëtar, me regji të Klajd Ymeri, na thoni pak ndjesitë e para mbi këtë rol dhe mbi këtë bashkëpunim?

Një vepër kaq e madhe sa ‘Don Kishoti’, sigurisht  është sfidë më vete. Pastaj roli i Dulqinjës, ishte shumë tërheqës për mua, por edhe i vështirë, ngaqë është i njohur botërisht dhe unë duhej të sillja një Dulqinjë  krejt ndryshe nga ajo që presin të gjithë, domethënë ndryshe nga ajo që kishte ëndërruar Don Kishoti.

Bashkëpunimi me Klajdin ka qënë i shkëlqer, ka bërë punë shumë të mirë së pari me dramatizimin e tekstit dhe pastaj me regjinë. Gjë tjetër shumë e rëndësishme ishte bashkëpunimi me trupën e mrekullueshme të aktorëve si dhe me sopranon e madhe Arlinda Moravën, e cila na nderoi me pjesëmarrjen e saj. Ndaj dua t’i falenderoj publikisht të gjithë me rradhë, pa harruar Teatrin Kombëtar me gjithë personelin e mrekullueshëm.

 

Jeni një aktore e re në moshë, po me shumë, shumë role, deri më tani rreth sa role mund të jenë në CV Tuaj dhe cilat janë disa nga eksperiencat që kanë lënë ‘shenjë’ tek ti?

U bënë goxha role hahahah,nuk e di sakt, si në teater ashtu dhe në filma, seriale televizive etj,e quaj veten me fat që kam përjetuar eksperienca fantastike me shumicë;  i kam dhe disa që nuk më lënë shije shumë të mirë, por fatmirësisht janë pak.

Katër vitet e fundit, pothuajse jam shkëputur tërësisht nga Kosova, me përjashtim të dy filmave që kam bërë. Jam përqëndruar në Tiranë, ku po vazhdoj të punoj dhe në fakt, po e shijoj shumë karrierën time këtu.

 

Keni bashkëpunuar me emra të mirënjohur të skenës shqiptare, cilin apo cilët prej tyre keni më për zemër dhe keni krijuar dhe kujtimet më të bukura?

Të parin dua ta përmend Gjergj  Xhuvanin, të cilin e kam regjizorin e preferuar dhe mik shumë të mirë, pastaj Driada Dervishin,  me të cilën kam punuar të ‘Vanja Sonja Masha etj,’, shfaqje e mrekullueshme, që e kemi shijuar pafund, nga e cila ruajmë kujtime shumë të bukura. Shumë të dashura për mua janë bashkëpunimet me Rozi Kostanin,Elma Dorezin etj.

 

Cili ka qenë roli që keni dashuruar më së shumti dhe pse?

I kam disa shumë të dashur, të cilët i kam shijuar shumë,rolin e Baldosës- te ‘Nusja në thes’,pastaj  Rexhin- te ‘Dikush i Famshëm’, Valentina te ‘Nënat dhe Bijat’, Kasandrën te-‘ Vanja Sonja Masha etj’, Babicën të filmi serial Skendërbeu, i cili do të filloj të shfaqet së shpejti  dhe së fundi, Dylqinjën te Don Kishoti,kam dhe disa të tjerë  që nuk i ndaj nga këta, por e zgjata shumë më duket  hhahahahah. E të them pse nuk di, thjesht më kanë ngjitur si role i kam bërë me dashuri të madhe dhe jam kënaqur gjatë interpretimit.

 

Në cilët nga rolet jeni identifikuar më shumë me vetveten?

Nuk mund të them se jam identifikuar, por natyrist se me shumë kemi elemente te perbashkëta,por ka dhë role që janë larg nga natyra jonë dhe janë shumë sfiduese,si psh roli i Kasandrës te ‘Vanja Sonja, Masha, etj’, e cila ka dhuntinë e parashikimit të gjërave dhe mallkimin që askush të mos e besoj ,une si Valinë nuk i kam; pastaj roli i Valentinës te ‘Nënat dhe Bijat’, e cila nga një grua intelektuale perfundon si prostitutë për shkak të një aksidenti.

 

Keni fituar zemrat e audiencës shqiptare, po marrëdhëniet me Kosovën dhe artin në Kosovë si i ka Valina?

E  thashë edhe më lart që nga Kosova pothuajse jam shkëputur, për shkak se jam fokusuar në Tiranë,por Prishtina është vendlindja ime dhe kthehem  herë pas here, dhe sigurisht qe unë në Prishtinë linda dhe u zhvillova si artiste dhe mardhëniet janë shumë të mira,dhe ftesa marr shumë.

 

Ku mendon së të bërit art është më i vështirë në Shqipëri apo në Kosovë dhe si është të jesh mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Pothuajse është e njëjta situatë,nuk ka ndonjë ndryshim të madh, vështirë është në të dyja anët, por gjëja që më kënaq më shumë në Shipëri është publiku i shumtë dhe i mrekulluesem,ata ma mbushin shpirtin plot dhe na dhurojnë emocione pa fund.

 

Keni  qenë dhe moderatore e cmimeve ‘Kult’, si u ndjeve dhe si prezantuese, ishte eksperienca e parë apo…?

Po ishte eksperienca e parë si moderatore, si fillim e pata me frikë, pasi nuk kisha prezentuar më parë, por njëkohësisht u ndjeva e nderuar, se nuk është gjë e vogël të prezentosh një event të tillë. Isha shumë komode gjatë prezentimit, por më së miri u ndjeva pas përfundimit të spektalit kur mora gjithë ato komplimente.

 

Përpos teatrit cfarë pasionesh të tjera keni?

Leximin dhe shkrimet e skenareve. Këtë të dytën e kan lënë anash kohëve të fundit, sikur jam bërë shumë dembele, por ka disa ditë që po punoj për skenarin e një seriali televiziv.

 

Cilat janë fjalët që do të përcaktoje vetveten?

Auuuuu jam shume autokritike,haahaaa nuk flas mirë per veten jo.

 

Cfarë është të aktruarit për Valinën?

Gjithcka e imja, jam unë me tërë dashurinë, pasionin dhe energjinë time për këtë profesion.

 

Pse zgjodhët pikërisht këtë rrugë për jetën Tuaj?

Me zgjodhi kjo mua. (Buzëqesh)

 

Ka patur ndonjë moment që jeni ‘penduar’ për këtë zgjedhje?

Penduar jo, por të kisha menduar atëherë kur e fillova, si mendoj sot, mbase, mbase nuk do e kisha filluar, por edhe për këtë gjë nuk jam shumë e sigurt, është dashuri e madhe ky profesion.

 

Cilët kanë qenë personat që Ju kanë mbështetur më shumë dhe ju jeni mirënjohëse?

Sigurisht prindërit e mi, të cilët më kanë mbështetur pa fund dhe vazhdojnë të më mbështesin akoma në të gjitha mënyrat. Pa mbështetjen e tyre, nuk do t’ia kisha dalë…Dua t’i falenderoj shumë dhe dua t’i them i dua shumë, sepse nuk ua kam thenë asnjëherë publikisht, edhe pse ata e dinë këtë gjë. Gjithashtu, bashkëshorti im është një mbështetje e madhe, një artist dhe njeri i mrekullueshëm, të cilin jam me fat që e kam.

 

Cfarë është familja për Ju?

Vet jeta ime.

 

Ku e keni planifikuar kalimin e ndërrimit të viteve?

Si zakonisht me familje.

 

Cila ka qenë eksperienca më e bukur këtë vit dhe cila ka qenë ajo që Ju ka vënë në vështirësi?

Nuk kam pasur eksperienca të veshtira, i ka secila dhe ato problemet ose pakënaqësitë e vogla, por  të tejkalueshme, të bukur do e thoja këtë të fundit me ‘Don Kishotin’.

 

Cili është roli që Ju ende nuk e keni interpretuar, por që do të donit ta realizonit?

Eshtë romani i nobelistit  Hajnrih Bël, ‘Nderi i humbur i Katerina Blumit’, do të doja shumë ta dramatizoja dhe ta luaja!

 

Cfarë planesh apo projektesh artistike ka Valina për vitin 2017?

Do vazhdoj me projekte në Tiranë dhe në Prishtinë.

 

Cfarë  do t’i thoni simpatizantëve Tuaj këtu edhe në Kosovë?

Eja në teatër!

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here