VAÇE ZELA “PER TY ATDHE” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

1

 

VAÇE ZELA “PER TY ATDHE”

Per ty Atdhe
me te bukuren kenge
me fuqine e kesaj zemre do te kendoj
per keto male
per keto fusha te gjana
per kete vend ku sot i lumtur jetoj

(Per keto male)
(per keto fusha te gjalla)
(per kete vend ku sot i lumtur jetoj)

(2x)
I bukur je
ngrihesh madheshtor
si keshtjelle e pamposhtur ti qendron
ne mes dallgesh
shkemb graniti vigan
su perkule nga cdo stuhi e tufan

 

Vaçe Zela ishte këngëtare shumë e njohur. Vaçe Zela, artiste e popullit dhe këngëtare me famë të madhe gjatë periudhës së diktaturës komuniste. U zbulua rastësisht në moshë të re në Lushnjë. Kishte një zë të jashtëzakonshëm. Këngët e saj në vite mbeten popullore dhe të preferuara nga publiku. Vaçe Zela mbetet “Zëri” i jashtëzakonshëm që mbushte me energji skenat shqiptare.

Mori pjesë në të gjitha festivalet e muzikës në radio dhe më vonë në radio televizion, që prej organizimit të parë, në vitin 1962 dhe deri në vitin 1981, kur u largua nga skena si fituese e çmimit të parë me këngën “Komunistët” (dubluar nga Marina Grabovari). Vaçe Zela ka një kontribut të rëndësishëm edhe në muzikën e filmit në të cilin ka interpretuar shumë këngë pjesë e muzikës së filmave. Ajo është nderuar me Urdhrin “Nderi i Kombit” nga presidenti Alfred Moisiu.

SHARE

1 COMMENT

  1. Vace Zela kengetare qe nuk e lind Zoti.ZOTI E MORI PIKERISHTE SE AJO ISHTE E VECANTE DHE ZOTI E MORI SE PSE ISHTE E VECANTE JO NE SHQIPERI POR NE BOTE.U PREHTE NE PAQE.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here