Producent, Regjisor Ilir Begaj – (1952)

0

Ilir Begaj lindi ne Tirane me 27 shkurt te vitit 1952. Ne vitin 1971-1974 kryen  studimet ne Institutin e Larte te Arteve, Dega e Drames, Diplomuar me Titullin Aktor.

Eksperienca ne pune : 

1974 – 1977, Aktor ne Teatrin Profesionist te Gjirokastres. 1977 , Fillimi i karrieres si regjisor ne Radio Televizionin Shqiptar. 1977 – 1980, Regjisor ne Redaksine Artistike ne TVSH, me rubriken “ Fjala Artistike ne Ekran”. 1980 – 1981, Regjisor ne Redasksine e Filmit ne TVSH, nder realizuesit e filmit me 6 seri, “Agimet e Stines se Madhe”. 1981 – 1983, Regjisor ne Redaksine Artistike ne TVSH.

1983, Realizimi i filmit . “ Zambaket e Bardhe”, ne Redaksine e Filmit ne TVSH. 1984 – 2012, Titulli Regjisor i Kategorise se Pare. 1984 – 1986, Regjisor ne Redaksine Artistike ne TVSH, 3 koncerte ne Ansamblin e Kengeve dhe Valleve Popullore “ Vallezojne Shqipet”.

1986 – 1987, Regjisor ne Redaksine e Filmit ne TVSH. Realizimi i filmit “ Pengjet”, ( i cili u la ne mes u pezullua). 1985 – 1990, Antar i Keshillit Artistik te TVSH. Nga 1980 dhe deri ne ditet e sotme, Regjisor ne rubriken e Teatrit ne Ekran, ne relaizimin e dramave dhe teledramave, ne Teatrin Popullor dhe me vone ne Teatrin Kombetar , si dhe ne teatrot e rretheve.

1987 – 1992, Regjisor ne Redaksine Artistike , ne realizimin e varieteve, koncerteve te Vitit te Ri, etj. Nga 1992 dhe deri ne ditet e sotme,Regjisor ne Departamentin e Film-spektakleve.2011, Antar i Bordit Artistik te RTVSH. 2012, Emerohet  Producent, prana departamentit te Film- Spektakleve.

Historiku i Veprimtarive Aristike:

Nga viti 1992 deri me sot, regjisor i 14 komcerteve te Vitit te Ri. Nga viti 1980 dhe deri me sot, regjisor i 80 dramave. 1994, Regjisor i ciklit te humoreve “ E Shtuna Gazmore e  Nje Qyteti” . 7 Te shtuna , 7 rrethe te ndryshme etj.

Cikel Emisionesh:                  

Regjisor i emisioneve: “Diplomatikus”, “Argument”, “ Grua”, “ Ekonomia Debat”, “ Marredhenie Shqiperi – Amerike”, “ Sfida dhe Strategji”, “ Duel”, “ Sot Ofroj Une”. Regjisor ne emisionet e Mengjesit dhe emisionet per Arkeologjine etj.

Cikel Spektaklesh:              

Regjisor i spektakleve: “ Altin Rraklli Show ”, “ Sofra Tiranse “, “ Sofra Shkodrane “, “ Sofra Dibrane”, “Love Maschine, recitali i  kengetarit Sinan Hoxha, humoristit Gezim Kruja, spektakle sportive, “Mbremje Poetike per 150 vjetorin e Naim Frasherit etj.

Teledrama:  

Regjisor i teledrames “ Mireseerdhe Elona “, “ Mesuesi i Letersise “, “ Opera per tre Grosh”.etj

Koncerte:                                 

Regjisor ne koncertin per Eli Faren, Festivali i Kenges Popollure, Festivali Kombetar i Kenges Popullore ne Gjirokaster dhe Berat, Permet, Festivali i Pranveres ose Kenget e Stines 93.

Filma Humoristik:                   

Regjisor ne filmat humoristik: “Tre shoket pa sherbyesen”, “Karafili dhe Kleopatra”, “Ç’u nise nga Drashovica”, “Si frengu pulen”, “Milioneri”, “Pronaret e rinj”, “Hajdutet”, “Tre Skulptoret”, “Spitali”, “Deputeti”, “Historianet”, “Cili jeni ju z.Sulo” etj.

Dokumentare:                         

Regjisor i dokumentarit te 65-se vjetorit te Teatrit Kombetar, 100-te vjetorin e panvaresise, Vilajeti i Janines,  Agim Krajken etj.

Nga nentori i vitit 2016 jep mesim: regji Filmi dhe Televizioni, ne Universitetin e Arteve, Fakulteti i Artit Skenik. Del ne pension me 28 shkurt te vitit 2017.

Ndalohet rreptësisht ripublikimi i këtij shkrimi, sipas nenit 80, ligji 35/2016

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here