PJESE E SHKEPUTUR NGA FILMI “LIRI A VDEKJE”

0

 

 

P: Kinostudioja Shqiperia e Re, Tirane, 1979. S: Vath Koreshi: R: Ibrahim Muçaj, Kristaq Mitro:

Çeta e luftetareve Çerciz Topulli, Mihal Grameno e Hajredin Tremishti kryen aksionet e para kunder pushtuesve osmanllinj. Ajo fiton simpatine e admirimin e popullit te shtypur. Pushtuesit bejne çmos te kapin ose te zhdukin Çerciz Topullin e shoket e tij, te shuajne çdo ndjenje atdhedashurie.

Çeta e Çercizit, e ka mbushur me urrejtje per hakmarrje, vret bimbashin turk dhe ndeshet me hordhite pushtuese ne betejen heroike te Mashkullores qe njhet ne histori.
Turqit munden te vrasin barbarisht mesuesin atdhetar qe u meson fshehurazi ABC-ne brezit te ri. Te tjere ngrihen e vazhdojne pa u trembur vepren e tij te çmuar.

Kadri Roshi (per rolin e Hysenit) dhe Gjergj Lala (per rolin e Mihal Gramenos) u nderuan me medaljonin e Festivalit IV te Filmit Artistik Shqiptar.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here