PARASHQEVI SIMAKU “SONATE PER VETEN” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

PARASHQEVI SIMAKU “SONATE PER VETEN”

Vjen mbremja pushoj cdo gje
rra nata dal nga dal dhe une sfle
Qyteti dritat ndez nje e nga nji
por une smund te fle se sjam tek ti

Vjen mbremja cdo gje pushoi
gjith naten per ty mendoj
Dritaren hap ngadal hyn dashuria
ne zemer ajo troket.

Mbremja sot gjith urimet
tek ty i con
Mijra tinguj ne zemer zgjon
per ate qe dashuron

Une e ti sonte naten do fleme te dy
zemra jone do gjeje qetesi
kur kendojm per dashurine

Vjen mbremja cdo gje pushoi
gjith naten per ty mendoj
Dritaren hap ngadal hyn dashuria
ne zemer ajo troket

 

Parashqevi Simaku është këngëtare shumë e njohur. Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë, kompozuar nga Pirro Çako. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 në Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

Në Dhjetor 1981, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën “C’lumturi Na Dha Kjo Jete”.

Në Dhjetor 1982, Parashqevi Simaku & Lindita Theodhori marrin pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën “Gezuar Shoke”.

Në Dhjetor 1982, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën “Kur Te Prisja Ty”.

Në Dhjetor 1983, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën “Gëzuar Vitin E Ri”.

Në Dhjetor 1984, Parashqevi Simaku & Tonin Tërshana marrin pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën “Ngrohtësi”.

Në Dhjetor 1984, Parashqevi Simaku & Tonin Tërshana marrin pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën “Ngrohtësi”.

Në Dhjetor 1985, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën “Ne Moshen E Rinise”.

Në Dhjetor 1986, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën “Një Mëngjes”.

Në Dhjetor 1987, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën “Koha Nuk Na Pret”.

Në Dhjetor 1988, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 27-të në RTSH me këngën “E Duam Lumturinë”.

Në Dhjetor 1989, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën “Jetoj”.

Në vitin 1990, Parashqevi Simaku publikon albumin “Koleksion Kengesh Popullore”.

Më datë 1 Mars 2009, Parashqevi Simaku publikon videoklipin “Degjoma Kengen”.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here