PANDI RAIDHI NE ROLIN E AGOS TEK FILMI “YJET E NETEVE TE GJATA” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

 

YJET E NETEVE TE GJATA

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re” Tirane, 1972.

S: Viktor Gjika: R: Viktor Gjika: O: Petraq Lubonja: Pi: Azis Karalliu: M: Kujtim Laro: Z: Saliko Hoxha: Pk: Kleo Nini: RM: Krisanthi Komtilo: AR: Kristaq Mitro: Saimir Kumbaro: G: Dallendyshe Baboci,Liliana Tesho: AO: Lionel Konomi,Beqir Vaqari; Mo: Shpresa Papapavllo: Nd: Adriatik Beqiraj: N: Ramazan Bekteshi: Pir: Luftar Bracaj: D: Haxhi Dersha: K: Sefedin Sinaj: Di: Rifat Teqja.

A: Tinka Kurti – AM- (Pashako): Sander Prosi – AM- (Vrana): Pandi Raidhi – AM- (Ago): Llazi Serbo (Dajlani): Esat Teliti (Meto): Petrika Riza (Naimi): Jani Skorovoti (Tfili): Dhimiter Orgocka (komisari): Kadri Piro (kapiten Italian): Thimi Filipi (Dhori): Lec Shllaku (Obersturmfyher): Rikard Ljarja (Adili): Niko Kanxheri (Marko Bojalliu): Nazif Tale (Kopi Devolliu): Guri Kamenica (Sulo Kenga): Eglantina Kume (nusja): Justina Aliaj (Liria): Sheri Mita (Xhelo): Ilia Shyti (Zeko): Jani Riza (mareshali): Sokol Cami (Reshati).

Ne xhirimin e filmit ndimuan ushtaraket dhe koperativistet e rrethit te Korces.

 

Avionet fashiste sulmojne fshatin.

Ne shtepine e nene Pashakos kane ardhur komisari, komandanti dhe partizane te tjere te nje njesiti.Djemte e Pashakos Tafili,Naimi, Metoja dhe Dajlani jane gati te shkojne ne cete.Korrieri sjell nje njoftim.Ceta niset per aksion. Me ta shkon edhe Tafili. Mbasi clirohen te burgosurit, partizanet niseen, por vijne forca te tjera armike. Fillon nje perleshje e ashper. Tafili vritet.

Komisari njofton Pashakon per vrasjen e te birit, por ajo qendron krenare. Vendin e vellait te vrare e ze djali tjeter, Dajlani.

Fashistet bejne bastisje: Pashakon dhe djemte e tjere i arrestojne dhe i trajtojne cnjerezisht. Ata i pyesin para trupit te vrare te Tafilit.

Pashakoja dhe djemte nuk dorezohen edhe para torturave me te egra.

Ata therrasin edhe fshataret e tjere, port e gjithe mbajne te njejtin qendrim.

Edhe djali i trete Metoja niset partisan, ndersa nusja e tij ka lindur djale. Nuk kalon shume kohe dhe Metoja pranohet ne Parti.

Te nesermen bie ne fushen e nderit.

Gjermanet po djegin fshatin. Ata shkojne edhe ne shtepine e nene Pashakos. Ate, nusen me femijen e vogel dhe Naimin qe ka mbetur ne shtepi i paralizuar nga torturat i lidhin para shtepise qe po i vene zjarrin.

Nderkohe vijne partizanet. Gjermanet ikin te shpartalluar.

Pashakoja i dha 3 djem luftes, por nuk terhiqet. Atdheu kerkon sakrifica

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here