Ndahet nga jeta një tjetër emër i madh i gazetarisë dhe diplomacisë shqiptare

0

 

 

 

Pak pas lajmit të hidhur të ndarjes nga jeta të intelektualëve shqiptarë Fatos Baxhaku dhe Gjergj Xhuvani në lajm tjetër i hidhur ka tronditur mediat e vendit.

Është ndarë  nga jeta në moshën 70 vjeçare gazetari dhe diplomati i njohur shqiptar, Maksim Sinemati.

Ai  nuk u shkëput asnjëherë nga gazetaria, veçanërisht në trajtimin e çështjeve ndërkombëtare.

Sinameti dha një kontribut të madh në rubrikën e lajmeve ndërkombëtare duke drejtuar Departamentin e Jashtëm të Agjensisë Telegrafike Shqiptare (ATSH).

Ai ka punuar dhe si diplomat në Ministrinë e Jashtme të Shqipërisë. I ndjeri ishte vëllai i gazetarit të njohur të futbollit shqiptar Gëzim Sinemati.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here