Ndahet nga jeta bashkëshortja e Dritëro Agollit, Sadija

0

 

 

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare bashkëshortja e shkrimtarit të njohur Dritëro Agolli, Sadija. Sadije Agolli ka mbyllur sytë në spitalin e Neurologjisë në Tiranë dy vite pas vdekjes së të shoqit, i cili vdiq me 3 shkurt 2017 .

 

Pedagogia dhe gazetaria Sadie Agolli,u lind me 14 shtator 1942. Pas disa vitesh mesimdhenie ne shkollat e Tiranes, per mese dy dekada, ka punuar si redaktore ne gazeten “Mesuesi”dhe revisten “Shkenca dhe jeta”.

 

Agolli shkruante për të: “E dashur Sadije, të dua si jetën time, madje më shumë, unë dëshiroj sinqerisht të vdes dhe ti të jetosh. Unë dhe i vdekur do të të ndjek për të parë buzëqeshjen tënde, megjithëse kjo buzëqeshje brenda errësirës së varrit nuk duket, por unë do të bëj të pamundurën, qoftë edhe me anën e një future, që do të dalë nga kockat e mia”…

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here