Ndahet nga jeta Agim Mujo, vellai i aktores Yllka Mujo

0

 

 

Me hidherim te thelle ju njoftojme se eshte ndare nga jeta ne moshen 63 vjeçare Agim Mujo, vellai i artistes Yllka Mujo. Ne moshe fare te re Agimi luajti ne nje sere filmash, midis te cileve ne filmin “Malet ne blerim mbuluar”.

Ai mbaroi studimet per pikture dhe u shqua per talentin e tij, duke u paraqitur ne shume ekspozita si ne Itali dhe France. Me dt.27 tetor ishte planifikuar hapja e nje ekspozite ne Paris me Zamir Matin, por qe nuk ariti ta realizonte dot.

 

Agim Mujo, ishte nje person i njohur. Ai ka interpretuar edhe ne filmin shqiptar bashke me motren e tij Yllken ne te njejtin rol si ne jete, moter e vella. Behet fjale per filim e vitit 1970 “Malet me blerim mbuluar” ku Agimi luante rolin e Zenelit.

Agim Mujo ka nderruar jete mengjesin e djeshem ne kryeqytetin e Italise ne Rome nga nje atak kardiak. Agimi  jetonte pre vitit 1990 ne Itali i largur me hapjen e ambasadave.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here