Naun Shundi (1959)

0

 

 

Naun Shundi. 1959 Shkurt 3 – Lindi ne Tirane. 1977 – Diplomohet “regjisor” ne shkollen e Mesme te Kultures. 1983 – Diplomohet “aktor” ne Institutin e Larte te Arteve (sot Akademia e Arteve).

Emerohet “aktor” ne Teatrin Kombetar. 1985 – Transferohet si regjisor ne Pallatin e Kultures “Dardania” ne Bajram Curri. 1986 – Rikthehet ne Teatrin Kombetar. 1989 – Aktori me i mire ne Olimpiaden Teatrore per rolin me te mire Jovan Bregu ne “Pallati 176”.

1993-2000 – Pedagog i mjeshterise se aktorit, regjisures dhe fjales artistike ne degen e regjise, Akademia e Arteve. 1995 – Specializim per regji prane Teatrit Kombetar Bukuresht dhe Katedres se Regjise ne Akademine e Teatrit e te Filmit ne Bukuresht. Aktualisht aktor ne Teatrin Kombetar te Shqiperise.

 

Rolet : Ka kryer rreth 60 role prej te cilave mund te permendim:

1983 – “Perballe vetes” (Ruzhdi Pulaha, Dhimiter Pecani), 1989 – Linke – “Kryqi i Bardhe” (Breht, Kumbaro), 1990 – Cezari – “Nate me hene” (Budina), 1991 – Luixhi – “Zgjimi” (Marko, Budina),1991 – Ezopi – “Ezopi” (Figereida, Pecani),1991 – “Vizita e dames plake”, 1992 – Aldo – “Kush vjedh nje kembe, ka fat ne dashuri” (Fo, Kutali), 1992 – Shtefan – “Loja e Pushimeve” (Sebastian, Kutali), 1993 – Fando – “Fando e Lis” (Arrabal, Qiriaqi,

1993 – Urani – “Zoti godet me puter” (Bezhani, Kame -TeatriBylis-Fier), 1994 – Martin – “Kengetarja tullace” (Jonesko, Qiriaqi), 1995 – Bepe, Damian – “Oportunesku” (Mushatesku, Manolesku), 1995 – Skulptori – “Tiranozauri” (Trebeshina, Kame), 1996 – Aktori – “Ne katin e dyte eshte parajsa” (Bezhani), 1998 – “Kopshti me dallendyshe” (BabisCilkiropulos, KiçoLondo – TeatriKombetar), 1999 – Doktori Arshambo – “Darka e te marreve” (Kame), “Frike dhe mjerim ne rajhun e trete” (Breht), “Si e mposhta Musolinin” (Haqif Mulliqi),

“Jo te gjithe hajdutet vijne per te vjedhur” (Breht, Publimedia), “Shtrigat e Salemit” (Spiro Duni, Teatri Kombetar), 2006 – “Drejt perendimit”, 2007 – “Kontrata” (Mrozhek), 2008 – “Fishkellime ne erresire” (Spiro Duni), Film i Fatmir Koçi-t, “Berberi”, “Darka e gabuar” (Fatos Haxhiraj), “Zoopark” (Milto Kutali), “Mysafiri i mallkuar” (Ilir Bezhani), 2010 –”Nje tabllo absurde” (Hysi, Milto Kutali), 2012 “Endrra e Ismail Qemalit” ne rolin e Faik Konices (Spiro Duni, Teatri Kombetar),

2012 – “Henry IV” (Globe to Globe, Eorld Shakespeare Festival 2012), 2014 – “Liri ne Bremen” (Fassbinder – Teatri Kombetar), 2016 – “Tri Motrat” (Teatri Kombetar), 2017 –”Pushteti i grave” (Regji – Spiro Duni; Protagonisti Janaq,Teatri Kombetar), “Nata Arabe” (Regji – Stefan çapaliku,Teatri Metropol), “Zbutja e kryeneçes” (Regji – Elma Doresi, Teatri Kombetar).

 

Regjisura :1985 –”Amaneti i Gjakovarit” (Angjeli „Dardania“ B. Curri), 1986 – “Zhurmat e Qytetit” (Shundi “Dardania” B. Curri), 1997 – “Jo seks, ju lutem, jemi britanike” (Eliot – Fot. „Bylis“ Fier), 2000 – “Gjethja” (Kozma, Teatri Kombetar), 2001 – “Na mbyten hajdutet” (Dario Fo – Teatri Kombetar), 2006-  “Nderi i Kombit” (Shundi, Kozma), 2011 – “XXL Televizion” (Shundi, Çapaliku – Teatri Kombetar), 2014 – “Vertitu koke e prere” (Shundi -Teatri Kombetar), 2015 – “Te gjithe jane te çmendur” (Autor/Regjisor: Naun Shundi), Teatri Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, 2017 – “Misto”(Naun Shundi, autor – Teatri Kombetar).

Dramaturgjia:, 2015 – “Te gjithe jane te çmendur” (Autor/Regjisor: Naun Shundi), Teatri Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Spoteradio- fonike, televizive,reklama,tekste radio-fonikeetj.

 

Televizioni&Radio :1998 – “Epopeja e supes” (Kozma, „Kafe Teater 1“ Tirane), 2002 – Emisioni satirik “Shkruaje ne Akull”, 2003 – Emisioni i mengjesit i “Eurostar”, 2004 –”Selam Musai” (film artistik televiz, skenar: Vangjel Kozma), 2004 – 2005 – “Trapi i vjeter” film artistik me 7 seri bashkeregjisor me Spartak Pecanin (prodhim i Eurostar dheVizion Plus), 2006 – “Poçari” (prodhim i Eurostar, regji: Andon Qesari), 2014 – “Vdekje me porosi” (film i tvsh, regji: Arjan Çuliqi), 2003- Festivali i “Kenga Magjike” me personazhin e Spartak Ngjeles, 2003 –  Rokoko ( spektakel 3- 6 mujor)  regjia Vera Grabocka drejtues Ardit Gjebrea.

 

Film: “Letra ere” (film artistik, Edmond Budina), 2006 – 2007 – “Sekretet” asistent regjisori (film artistik me metrazh te gjate), 2009 – Bashkeskenarist, aktori “Ana” Spartak Pecani (film artistik me metrazh te gjate), “Koha e Kometes” – Fatmir Koçi, “Diptik”- Ilir Harxhi, 2017 – Filmi “Tunel” i Ilir Harxhit.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here