Natasha Sela (1952)

0

 

 

Natasha Sela aktore që kryesisht ka luajtur ne role komike. Ka lindur me 2 dhjetor 1952. Ka qene pjesë e teatrit “Bylis” në Fier . Në teatrin e Fierit ka patur një rol tek “Zonja nga qyteti”. Ka qenë një moment i veçantë, pasi e ftuar në këtë shfaqje erdhi e madhja Violeta Manushi në teatrin e Fierit.

Përveç këtij roli ka vendosur një seri rolesh gjatë 22 viteve karrierë si aktore e këtij teatri. Pas teatrit, në vitin 1995, eshte emëruar në Estradën e Tiranës deri në momentin që u shkri. Ne karrieren e saj ndër vite numërohen role në zhanre të ndryshme. Por, ajo që i ka ndjekur më shumë ka qenë komedia, aty e ka gjetur më shumë veten.

Ky është mendimi i saj, por edhe konfirmimi nga ana e regjizoreve që i kanë besuar asaj rolet gjatë gjithë këtyre viteve.Teatri është ai që i fal Natashes më shumë emocion dhe për faktin se komedinë e ka më për zemër. Ndërsa, filmi e bën ate të ndjehet komode sidomos në filmin “Njerëz dhe fate” me rolin e Bedries, ishte një personazh i popullit. Por, ajo që Natasha Sela thekson është se artistët flasin në skenë, jo në jetë. 

Ne vitin 2012 rikthehet ne skene me nje komedi “Ëndrra në papafingo”, me regji të Erion Isait. Ketu bashkëpunon me aktorë të rinj. Në këtë komedi përmblidhen “Ëndrrat e një nate vere” nga William Shekspir, “Dialogje dhe mologje” të krijuara enkas për këtë shfaqje, si dhe nga kryevepra botërore “Dekameroni”, e Xhovani Bokaços . Ndersa ne Prill 2013 luan ne komedine tragjike “Hajdutja e bukur” me rregji te E. Petrovcit.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here