Muhamet Shehi (1929-1994)

0

 

 

Muhamet Shehi ka ka lindur ne Durres me 16 qershor te vitit 1928. Muhamet Shehu ka punuar per shum vite ne fabriken e cigareve ne Durres, ka marre pjese ne trupen e estrades dhe teatrit te fabrikes.  Kur vinin grupet e xhirimit te kinostudjos ne Durres e aktivizonin edhe ne filmin shqiptar si figurant dhe me vone ne role me te gjate. Ka luajtur perkrahe aktoreve te njohur si Kadri Roshi, Sander Prosi, Ilia Shyti, Mevlan Shanaj, Stavri Shkurti, Pellumb Dervishi, Luftar Paja etj.

 

Nipi i tij zoti Bashkim tregon per faqen e Aktoreve Shqiptare qe sa here xhiroheshin filma ne durres ne shtepine e Muhametit vinin te gjith aktoret, dhe grupet e xhirimit, se me xhaxhain banonim ne nje shtepi, te gjith e therrisnim (Babe) ne shtepine tone kur eshte xhiruar filmi plaku dhe hasmi ka ardhur per dreke ikona e fimit shqiptar Sander Prosi i shoqeruar me operatorin Lionel Konomi, Hysen Milla (brigadieri i ndricimit) qe me xhaxhain tim ishin shum shoke.

 

Muhamet Shehi ka luajtur ne disa filma ku permendin; “Ilegalet” (kopshtari i zotit Tosti), “Rrugicat qe kerkonin diell” (zoteria qe i qjuan me gazete aktorit Mavlan Shanaj, “si guxon ti”),  “Keshilltaret” (Neziri qahajai i beut), “Koncert ne vitin 1936” (taksidari), “Besa e kuqe” (ballisti qe lidhi Robert ndreniken tek pema), “Intendenti” (fshatari qe bleu shkrepse), “Sinjali i dashurise” (roja i parkut), “Shpresa” (roja i portit), “Dora e ngrohte” (roja i kantierit), “Plaku dhe hasmi” (fshatari), “Sketerre 43” (i burgosur) ky i fundit i xhiruar ne ranen e hedhun Lezhe, me skenar te Bashkim Shehut. Muhamet Shehi eshte ndare nga jeta me 31 maj te vitit 1994.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here