Miriam Bruçeti (1949)

0

 

 

Aktorja shkodrane ka lindur me 15 mars 1949. Ka kryer shkollen e mesme pedagogjike per mesuese ne Shkoder e me pas eshte diplomuar ne Insitutin e laerte te Arteve ne Tirane. Pas diplomimit si aktore, fillon pune ne Teatrin “Migjeni” Shkoder.

 

Pjese e aktoreve te shquar shkodrane dhe e trupes se ketij teatrit ku ka interpretuar nje sere shfaqjesh perkrah aktoreve ne ne ze te ketij institucioni. Perkrah karrieres artistike ne Teatrin Migjeni”, bashkeshortja e aktorit te paharruar Viktor Bruçetit eshte e njohur nga spektatori yne edhe nepermjet disa filmave artistik shqiptar , kryesisht gjate viteve `80-te, ku ka interpretuar ndonese ne role episodike, ajo ka ditur te leje gjurme, duke treguar madheshtine e nje aktoreje profesioniste.

 

Veçohet ne rolin e Daves ne “Rruga e lirise” (1982). Filma te tjere ku mund te permendim jane edhe : “Thesari” (1981) ne rolin e Sofies; “Dasma e shtyre” (1985), gruaja e Bales; “Te paftuarit” (1985) etj. Eshte kthyer nga Parisi ne Shqiperi ne vitin 2015 apostafat per te interpretuar ne komedine “Tre halla dhe nje tul” te rregjizorit Bruno Shllaku dhe skenar te Besnik Çinarit.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here