Merri me çfare çmimi te duash, nga Mirush Kabashi

0

 

 

Ajo e pyeti: Sa eshte cmimi i vezeve? Plaku iu pergjigj: 10 cent per cope. Ajo ia ktheu: nese mi len ka 5 cent po i blej 10 copa. Plaku: merri me cfare cmimi te duash se hala skom mujt me e shite asnje sot.

Ajo i mori vezet dhe u fut ne veturen e saj luksoze dhe shkoi ne nje restorant. Porositi ushqim te shtrenjt dhe e hengri vetem gjysmen. Kur i erdhi fatura ishte 40€. Ajo ia dha kamarierit 50€ dhe i tha mbaje kusurin.

Pse ne kemi tradite te shfaqim forcen ndaj te varferve, ndersa shfaqim bujari ndaj te pasurve te cilet edhe ashtu nuk kane nevoje per te? Per restoranin nuk jane asgje 10€ qe zonja ia fali, por per plakun 10€ jane teper shume.

E di qe shume nga ju nuk do ta shperndani kete tregim, por nese mendoni se njerezit duhet ta shohin kete, ju lutemi ta shperndani sa me shume.

&nbsp

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here