Meropi Xhoja (1926-2009)

0

 

 

Meropi Xhoja (1926-2009). Aktore. Lindi ne Durres me 20 prill. Mbaroi shkollen e mesme ne qytetin e lindjes. U aktivizua heret ne Levizjen Amatore Teatrore te qytetit duke hipur ne skene qysh ne moshe 11-vjecare me 1937 dhe duke vijuar me pas prane grupit qendror te Shtepise dhe Kultures Durres.

 

U martua me aktorin e njohur Nikolin Xhoja*. Eshte nder aktoret themeluese te teatrit “A. Moisiu” te Durresit*, me 1953, dhe me pas kaloi ne estraden profesioniste me krijimin e saj, me 1960. Kishte dhunti burimore si aktore komike, aftesi pershtatjeje, fuqi improvizuese, vertetesi dhe organicitet.

Ka luajtur ne mjaft premier ate teatrit, por u vleresua me cmim ne komedine Martesa et Gogolit me rolin e Agafines, net e cilen dha gruan e shkathet, provokuese e te paskrupullt, shakatore e pertallese.

 

Roli i saj me i bukur si aktore teatri ishte Hajrai ne komedine Prefekti te Besim Levonjes*, ku si partner kishte te shoqin, Nikolinin, ne rolin e Qazim Mulletit, duke realizuar nje dyshe harmonike dhe tejet komunikuese.

M. Xhoja ka luajtur nje mori rolesh ne Estraden e Durresit, por u dallua posacerisht ne ravijezimet shpotitese qe u beri grave fshatare, te pagdhendura apo llafazane etj.

Karakterizohej nga nje loje dinamike, me temperament dhe theksime here-here ekstravagante, vecse perputhur nje te vetendjeri organik, qe e bente lojen e saj te natyrshme dhe terheqese. Pas vitit 1991 u vendos ne Itali, ne vendorigjinen e te shoqit. Mbante titullin “Artiste e merituar”.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here