Me duartrokitje, ashtu siç e meriton një artist i madh, Rikard Larja është përcjellë në banesën e fundit!

0

Me duartrokitje, ashtu siç një artist i madh e meritonte, është përcjellë në banesën e fundit aktori dhe regjisori Rikard Ljarja. Me rregullat e diktuara nga COVID-19, Ljarja është përcjellë në qytetin e tij të lindjes, Shkodër ku dhe do të prehet në paqe, duke përmbushur kështu amanetin e “Dedës”, siç njihet për shkak të rolit të tij në filmin “Rrugë të bardha”! 

Bashkëshortja, aktorja e mirënjohur Marjetja Ljarja ka mbajtur në duar fotografinë e Rikardit, teksa dilte nga shtëpia e tyre modeste në zonën e Ish- ekspozitës.  Si një shenjë mirënjohje për të gjithë të pranishmit që ishin pranë familjes së saj në këtë moment të vështirë, aktorja Mirjeta Ljarja ka gjetur forcën për t’i falenderuar. Në një fjalim shumë të shkurtër, për shkak se lotët ia bënin shumë të vështirë, ajo shprehet nuk është e pishmanit për këtë ceremoni kaq të thjeshtë.

“Nuk kam pishman që është një përcjellje kaq e thjeshtë, por është shumë shpirtërore. Mesazhet janë pafund që kanë dalluar pjesën njerëzore, pjesën e mirë të Rikardit, jo pjesën e ekranit. Ju falenderoj që e thyet këtë vështirësi dhe jeni këtu me ne sot. Është shumë më e bukur, kaq thjeshtë, më njerëzore”, tha Marjeta.

Rikardin, nuk braktisën as kolegët e tyre. Siç raporton gazetarja e Report Tv, Dhurata Hamzai, të pranishëm ishte, Rajmonda Bulku,  çifti Anagnosit, Roza dhe Dhimitri, me këta të fundit që gjetën forcë dhe thanë disa fjalë për mikun e tyre.  “Ne kemi një miqësi shumë të mirë me familje, ato që ka lënë ai nuk do të harrohen, Kanë lënë një pasuri të jashtëzakonshme për artin. Kam punuar me të si regjisor në momente shumë të vështira. Pushtoftë në paqe dhe vepra e tij të ketë një jetë sa më të gjatë”, tha Roza.

Me lot në sy, por edhe me maska mbrojtëse, poshtë shtëpisë së tyre kishte dhe pak njerëz për t’i dhënë lamtumirën e fundit aktorit dhe regjisorit, siç ai e meritonte.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here