Lorenc Pepa (1946-2003)

0

 

 

Lorenc Pepa (1946-2003). Aktor. Lindi ne Tirane, me 14 Shtator. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve per aktor. Me pas emerohet zv/regjisor ne TVSH. Gjithe jeten e tij ja ka kushtuar Teatrit te Kukullave ku dhe ka interpretuar edhe rolin e Katallanit te zi ne pjesen Qerosi mund Katallanin.

 

Lorenc Papa ka bashkepunuar me aktore te njohur si, Mario Ashiku, Robert Ndrenika, Timo Flloko etj. Ka luajtur ne disa filma si; Gjermani ne filmin “Kur zbardhi nje dite  (Armet) 1971; Polici ne filmin “Ndergjegjia” 1972; Kuestori ne filmin “Nga mesi i erresires” 1978; Burri i Valit ne filmin “Ngjyrat e moshes” – 1990. Ndahet nga jeta ne 18 shkurt 2003.

 

 

 

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here