Leka Sefla, Aktor i Teatrit Kombetar

0

 

 

Mjafton te permendim filmin “Ilegalet” ne rolin e Xhevatit dhe “Sketere 43” ne rolin e De Magistris dhe interpretime ne radiodrama etj. Leka Sefla e kultivoi gjithmone me pasion dhe kembengulje deshiren e tij qe femije per tu bere aktor.

 

“Njeriu zihet ngushte. Gelltit diku nje luge corbe te prishur dhe vjell tere jeten”, batuta e tij e fameshme ne rolin e Xhevatit tek filmi “Ilegalet”.

 

U lind ne Tirane me 4 maj 1954. Ka kryer studimet e larta ne ILA ne degen e drames. Filloi pune si aktor ne Teatrin Popullor ne 1 nentor 1976. E nis karrieren e tij si aktor me rolin e Rikos ne dramen “Diell mbi Kaster”. Deri ne vitin 1991 realizoj mjaft role te arrira ne skenen e Teatrit Popullor / Teatrit Kombetar, duke u shquar si nje aktor potent e mjaft skenik.

 

Nder rolet e tija me te spikatura jane: Hoshi i Nurit ne “Besa e madhe”; Dhenderri ne “Vershime pranverore“; Marku ne “Gryka e nemur”; Eriku ne “Vizita e Inspektorit”; Konsulli i Rusises “Epoka para gjyqit”; Prifti ne “Nata e 12-te”; Ligori ne “Perball vetes”; Efesti tek “Prometeu”; Moralesi tek “Monserati“; Parisi ne “Romeo e Zhuljeta”; Besjani ne “Neser eshte vone”; Avokati ne “Komunistet”; Stemetesku ne “Valsi i Titanikut” ku mendohet te jete roli i fundit.

 

Edhe ne filmin artistik aktori Leka Sefla ka disa role te realizuara me mjeshtri nga ku mund te vecojme “Ilegalet” , dhe “Sketerre `43” ; Mbas vitit 1992 u largua ne emigracion ku jeton edhe sot.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here