Lajm i fundit/ Ndahet papritur nga jeta aktorja e njohur shqiptare

0

 

 

Aktorja e njohur shqiptare Eva Pëllumbi mësohet se ka ndërruar jetë para disa orësh.

Eva Pëllumbi njihet për disa role tek filmat shqiptar ‘Vajza me kordele të kuqe’ apo ‘Kapedani’.

 

Gjithashtu aktorja Eva Pëllumbi ka punuar për 17 vite në Teatrin e Kukullave ku ka luajtur role të cilat kanë mbetur në memorie e të gjithëve, sidomos të fëmijëve të viteve 80′-të.

Aktorja ka luajtur edhe rolin e Çufos nga vepra e Gaqo Bushakës si dhe personazhin e Pinokut nga vepra e Carlo Collodit.

 

Në një intervistë së fundmi Eva Pëllumbi shprehu edhe zhgënjimin se si ajo dhe plejada e saj ishin lënë në harresë nga institucionet pavarësisht kontributit të madh që kishin dhënë ndër vite.

Aktorja madje denoncoi edhe faktin se nga aktiviteti i saj artistik ndër vite kishin arritur sa t’i hiqnin edhe emrin e autorësinë.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here