Kompozitori i mirenjohur Vladimir Kotani (1952)

0

Vladimir Kotani është autor këngësh i njohur. Lindi me 10 mars te vitit 1952 ne qytetin e Ersekes. Kompozitor ne disa gjini te muzikes. Eshte autori i mbi 1500 kengeve shqiptare te muzikes se lehte. Eshte komozitori i vetem Shqiptar qe ka arritur te fitoje cmimin e pare ne Festivalin e Kenges ne RTSH- gjate dy sistemeve para dhe pas viteve 90′ ne Shqiperi, perkatesisht:

1. Cel si gonxhe dashuria- Fest 23 -te i kenges 1984 Rtsh – N. Koka & G. Cela

2. Ne moshen e rinise – Fest 24 RTSH -1985- Parashqevi Simaku

3. Kur e humba nje dashuri- Fest i 33-te i kenges 1993 RTSH- Manjola Nallbani.

Gjithashtu ai eshte nderuar me shume cmime te dyte e te treta ne Festivale, Koncerte Pranvere, Anketa Muzikore, Festivale rrethesh etj.

Ka kompozuar kenge per shume kengetare te njohur si: Luan Zhegu, Liljana Kondakci, Bashkim Alibali, Kozma Dushi, Anita Bitri, Nertila Koka, Alberi Hadergjonaj,Morena Reka,Gezim Cela, Mimoza Dhamo, Dashnor Diko, Mimoza Selimi, Adhurim Demiri, Pellumb Elmazi, Telemak Papano, Teuta Pango, Alfred Habipi,etj.

Gjithashtu nga krijimtaria ne vite vecojme:

Ka kompozuar disa muzika per TEATRIN KOMBETAR:

1. Drama “BESA”

2.Komedia “Valsi i Titanikut”

3.Komedia “8 Persona Plus”

4. Komedia “Kati i gjashte”

5.Muzika e Pjeses “Gjenerali i Ushtrise se Vdekur”

6.Muzika e pjeses “Kengetarja Tullace”

7.Muzika e pjeses “Fando dhe Lis”

Ka kompozuar muziken e filmave:

Kur ndahesh nga shoket – film artistik 1987

Thuaja Kenges Rini – Film dokumentar 1986

Elkana dhe dallendyshet – Film vizatimor 1981

Njeriu prej bore – Film vizatimor 1982

Kercuri – Film Vizatimor 1983

Edlira – Operete Televiszive TVSH 1988

Muzike per Teater Kukullash:

Rosak Topolaku

Aurela dhe roboti

Fjalet Magjike

Pjese Vokalo Instrumentale -Klasike :

1.Valle Fantazi per Fizarmonike e Orkester

2.Fantazi per flaut e orkester

3.Romance “Melodi” per Trompe e Orkester

4.Tre suita vallesh per Koncertet e Majit 1987-1988

5.Fantazi per orkester frymore

6.Valle Simfonike Nr.1,Nr.2, Nr.3

7.Polka – per Orkester Harqesh

8.Pjese per Violincel e Piano : “Prelud”, “Nokturn”

9.Trio – Skerco per flaut, fagot e piano

10. Moto Perputo – Per orkester harqesh

11.Aria – Romance vokale

12.Te Kerkoj- Romance vokale etj…

Aktualisht po punon ne gjinine e muzikes serioze (simfonike) duke synuar realizimin e nje Koncerti recital me krijimtarine nder vite.

Pergatiti te dhenat : Miron Kotani.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here