Këngëtarja e njohur, Irma Libohova

0

 

 

Irma Libohova lindi në Tiranë, Shqipëri më 14 prill 1959, në një familje me origjinë nga rajoni i Lushnjes. Ajo debutoi në Festivalin Kombëtar Shqiptar (Festivali i Këngës) në dhjetor 1978. Libohova u bë i njohur në vitet ’80 për shkak të stilit të saj të këngëve plot energji dhe zë të fuqishëm.

 

Gjatë karrierës së saj, ajo ka fituar disa çmime, disa prej të cilëve në Festivalin Kombëtar si 1983 me “Zgjodha manun” (kam zgjedhur personin), 1987 “Nuk e harroj” – fitues i Edicioni i 26-të, 1988 me “Dy shoqe ne dhe duhemi si motra”, 1991 me “Horoskopin”, 1996 me “Gjethet e shtatorit” dhe konkurse të tjera të kohëve të fundit si Kënga Magjike e vitit 2000 me “1001 ëndrra”, 2004 me “Prapë tek ti do vij” (do të kthehem tek ju) (2004), etj.

 

Zëri i vlerësuar mes një brezi artistësh që i dhanë shumë skenës së muzikës shqiptare ndër vite, këngëtarja Irma Libohova, pohon se ishin krijime muzikore të thjeshta, të këndshme, përshtatur edhe me cilësitë vokale të këngëtarëve. Ajo pohon se në këtë vrull zhvillimi edhe muzika ka rekordet e saj, por ka dhe krijimtari të dobët dhe koha do të bëjë punën e saj.

 

Në 40 vite karrierë muzikore, ajo pohon se kanë kaluar pa e kuptuar, por thekson se vazhdon akoma punën me shumë vëmendje në çdo projekt muzikor të ri. Me dekada karrierë muzikore, Irma Libohova ka një repertor shumë të pasur në këngë, ku nuk mungojnë dhe çmimet në festivale të ndryshme.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here