Jorgaq Tushe (1949)

0

 

 

Jorgaq Tushe – (1949). Aktor, regjisor. Lindi ne Vlore. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve, dega dramatike, me 1972. Fill me pas kreu studimet plotesuese per regji teatri ne Institutin e Larte te Arteve dhe te Kinematografise ne Bukuresht, Rumani.

 

Punoi si regjisor ne teatrin “Petro Marko” te Vlores deri ne fillim te viteve 90 kur emigroi ne Greqi. Aktor me prirje komike. Tushe realizoi disa figura interesante ne skenen e ketij teatri, por krijoji me shume hapesire per vete kryesisht si regjisor.

 

Ne kinematografi ka interpretuar ne disa filma, si “Liria a vdekje” – (Taxhim Ymeri – 1979), “Plumba perandori” – (Avokati – 1980), “Sketere 43” – (Mjeku – 1980), “Agimet e stines se madhe” – (Rezbati – 1981), “Koha Nuk pret” – (Oficeri Anglez – 1984), “Nata e pare e lirise” – (Nazifi – 1984).

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here