Jahoja që dashuronte Lilo Laben e plagosur, Viktor Zhusti: ndër rolet më të mira

0

 

 

Aktori i njohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare, Viktor Zhusti, ka renditur si rolin më të mirë të tij atë të Jahos tek “Malet me blerim mbuluar”, partizanit që ishte i dashuruar me Lilon e plagosur, së cilës iu përbëtua mes dhimbjesh se do e marrë nuse dhe që e mbajti fjalën, edhe kur ajo, Liloja mbeti vetëm me një këmbë. “Është film i menduar fort mirë dhe i xhiruar bukur. Ka konflikt real dhe të besueshëm”, tha aktori i njohur.

 

Zhusti, me baba shqiptar e nënë greke, ishte ndër të parët artistë shqiptare që e transferoi jetën e tij në shtetin fqinj, në vitet e para ’90. Ai do kthehej në Shqipëri aty nga viti 2006, për t’u angazhuar fuqishëm artistikisht, siç dhe është, pavarësisht moshës.

Zhusti tha më tej se ishte një zbulim i të madhit Prokop Mima.

“Në Gjirokastër kishte ardhur Prokop Mima për një shfaqje. Kërkonte një djalë “rrugaç” për një rol dhe unë isha i tillë. Ma besuan mua atë rol e më pas më propozoi të shkoja në Lice. Kështu nisi karriera ime”, tha aktori i një karriere që ende nuk po ka të sosur tek ai.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here