Aktori Pandi Raidhi (1921-1999)

Pandi Raidhi (1921-1999). Aktor. Lindi ne Korce, me 14 prill. U aktivizua me grupet teatrore te qytetit te lindjes; roli i tij i pare eshte luajtur ne shfaqjen Dasma korcare me 1936, me regjisor Dhimiter Trajcen*. Mori pjese ne radhet e Ushtrise Nacionalclirimtare dhe luajti ne grupet teatrore amatore te saj ne shume...

“Dua edhe akullore edhe çokollatë”, Rudina e “2 herë mat” rikthehet në Sarandë me gjithë kastën e aktorëve, zbuloni arsyen

Në qytetin e Sarandës është zhvilluar një event përkujtues për filmin e njohur dhe shumë të pëlqyer shqiptar, “Dy herë mat”. Eventi i “Mat në Sarandë” ka rikthyer në Sarandë Bujar Kapexhiun, një nga aktorët kryesorë të filmit të xhiruar 35 vite më parë në qytetin bregdetar, por edhe aktorë...

Artisti i Merituar Mihal Stefa (1902-­1980)

Mihal Stefa (1902-­1980). Aktor. Lindi ne Korce. Qe i vogel mbeti jetim, perballoi nje jete te veshtire, i varfer ekonomikisht. Ashtu edhe vdiq, thuajse ne varferi. Punoi si rrobagepes, punetor ne fabriken e cigareve, shegert etj. Mori pjese ne shfaqjen Detyra e memos (1922), drame e Foqion Postolit*. Ne vitin 1929 erdhi ne...

Aktori i humorit durrsak Fadil Hasa (1940-2018)

Fadil Hasa (1940-2018). Aktor i humorit. Lindi ne Kruje, me 8 prill. Kreu gjimnazin “29 Nentori” ne Shkoder. U aktivizua dhe u be i njohur si aktor, me te dhena te shprehura ndaj teatrit te varietese qysh me grupin e Estrades Amatore te Portit te Durresit (1963-1970). Per pasoje ne vitin 1970 u...

Aktori Loro Kovaci (1903-1966)

Loro Kovaci (1903-1966). Aktor. Lindi ne Shkoder ne nje familje zanatcinjsh. Qysh ne moshen 16 vjec aktivizohet ne Teatrin Amator te qytetit, gjithashtu si futbollist, mbrojtes ne skuadren “Juventus” dhe “Vllaznia” te Shkodres. Ne vitin 1916-1918 vazhdon studimet ne shkollen fetare saveriane dhe me pas ne Shkollen e Kadeteve per oficer.

Aktorja pogradecare Zagorka Shuke (Kanefçe) (1914-2000)

Zagorka Shuke (Kanefçe) ka lindur ne qytetin e Ohrit Maqedoni ne 14 korrik 1914 dhe eshte ndare nga jeta ne 17 janar te vitit 2000 ne qytetin e Pogradecit. Zagorka Shuke ne moshen 14 vjecare bashke me familjen u larguan nga Ohri dhe u vendosen ne qytetin e Pogradecit dhe babai i saj...

Valentina Caci, aktorja korçare qe luajti me Violeta Manushin

Një aktore, një grua zonjë e qytetarisë korçare, është ndarë nga jeta. E lindur në datën 2 mars të vitit 1936, Valentina Caci ka ndëruar jetën të enjten e datës 11 korrik të vitit 2019 në qytetin e Korçës ku i përkushtoi sakrificat e saj si artiste dhe Nënë truallit të vendlindjes.

Aktorja korçare Valentina Caci (1936-2019)

Aktorja VALENTINA CACI Lindi në qytetitn Korçës më 2 mars të vitit 1936. Në lëvizjen artistike që shpërtheu që ne muajt e parë të paraçlirimit u aktivizua në grupet teatrale amatore, ku dhe u dallua si aktore amatore me perspektivë për skenën korçare. Ishin këto të dhëna,...

Aktorja Bruna Borova

Bruna Borova lindi ne Korçe dhe u rrit ne Tirane ne nje familje intelektuale.Mbasi mbaroi fakultetin e Arteve te bukura, punoi 3 vjet ne Teatrin e Fierit .Deri ne 92 punoi ne Estraden e Tiranes nga u terhoq per tu marre me bisnes i cili me ulje e ngritje si vete Shqiperia nuk...

Aktorja Rabie Hyka (1958)

Rabie Hyka lindi në Tiranë më 9 korrik 1958. Mbas shkollës 8 vjeçare konkuroi në liceun artistik ‘Jordan Misja’ ku studjoi për katër vjet muzik dhe flaut. Megjithë dashurinë që kishte për muzikën e instrumentin, pasioni i vërtet i saj ishte arti dramatik. Më 1977 filloi studimet në Akademin e Arteve në degën...