Esat Teliti, regjisor filmi, skenarist (1950)

    Esat Teliti (1950). Regjisor filmi ,skenarist. Lindi ne Kavaje, me 27 dhjetor. Kreu studimet e larta per aktor ne Institutin e Larte te Arteve,1972, dhe po ate vit u emerua ne RTSH. 1974-1975, ndoqi kursin pasuniversitar per regjisure filmi prane ketij instituti. Me pervojen e fituar ne TVSH si regjisor ne emisione te shumellojta, ai hyri ne filmin dokumentar duke...

Aktorja Mimika Luca (1937)

    Mimika Luca (1937). Aktore. Lindi ne Gjirokaster, me 24 dhjetor. Fillimisht ishte kercimtare (1951-62), pastsj filloi pune si aktore ne Teatrin  Popullor *deri me 1977, kur shkoi si pedagoge e aktrimit ne Institutin e  Larte te Arteve*. U martua me aktorin e mirenjohur te skenes dhe ekranit ,Ndreke Luca*. Interpretoi shume role, me se shumti figura vajzash e grash qe...

Gjergji Lala (1947)

    Gjergji Lala ka lindur në 6 dhjetor 1947 është një aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Ka luajtur shumë role në teatër dhe kinematografi. Më i përmenduri është roli i Mihal Gramenos në filmin shqiptar "Liri a vdekje". Ka vite që jeton në Itali ku është aktivizuar në filma e telefilma të ndryshëm.   Filmografia: Tokë e përgjakur (1976) Gjergji; Nusja dhe shtetërrethimi...

Petrit Malaj (1961)

    Petrit Malaj (1961). Aktor, pedagog. Lindi  ne Vlore, me 12 nentor. Mbaroi Institutin e Larte te  Arteve per aktor, me 1983. Punoi si pedagog ne kete institut, me pas u zgjodh dekan ne dy mandate 1998 -2007 e ne vijim eshte zgjedhur rektor i Akademise  se Arteve. Me fort ka interpretuar ne kinematografi dhe pak ne teater, me se shumti...

Natasha Sela (1952)

    Natasha Sela aktore që kryesisht ka luajtur ne role komike. Ka lindur me 2 dhjetor 1952. Ka qene pjesë e teatrit “Bylis” në Fier . Në teatrin e Fierit ka patur një rol tek “Zonja nga qyteti”. Ka qenë një moment i veçantë, pasi e ftuar në këtë shfaqje erdhi e madhja Violeta Manushi në teatrin e Fierit. Përveç këtij...

Aktori i Teatrit te Gjirokastres Thoma Pesha (1938-2014)

    Thoma Pesha (1938-2014). Lindi me 5 shtator 1938 ne fshatin Labove e Madhe ( e Zhapes ). Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, kurse te mesmen teknike ne Vlore. Me kthimin ne Gjirokaster filloi aktivitetin si amator ne estraden e qytetit. Me 28.11. 1968 ishte nje nder 6 aktoret e zgjedhur amatore me te cilet u krijua teatri profesionist...