Aktorja Violeta Manushi (1926-2007)

Violeta Manushi. Aktore e teatrit. Lindi ne Korce, me 6 mars. Nisi heret aktivizimin e saj ne Levizjen Amatore. Roli i saj i pare, sado qe episodik, ishte ai ne dramen Akimi te V. Eftimiut, me 1 maj 1945, vene ne skene nga regjisori Sokrat Mio ne Ansamblin e Ushtrise.

Artisti i Merituar Zef Deda (1950)

Zef Deda (1950). Aktor. Lindi ne Shkoder, me 27 korrik. Ka mbaruar Teknikumin e Ndertimit. Qysh 16 vjec u aktivizua ne estraden e hidrocentralit te Vahut te Dejes drejtuar nga Gjosho Vasia*. Ne vitin 1973, filloi pune si aktor profesionist ne Estraden e Shkodres, ku vijon te punoje edhe sot. Z. Deda eshte vleresuar...

Aktori Anil Frasheri (1959)

Anil Frasheri lindi me 24-07-1959. Ne vitin 1977 perfundon shkollen e mesme “Petro Nini Luarasi” Nga 1977 deri 1982 ndoqi studimet ne Institutin e Lart te Areteve ku dhe eshte dipllomuar ne Degen E Artit Dramatik. Ne gusht 1981 eshte emeruar ne Teatrin Popullor (sot Teatri Kombetar) ne Tirane ku vazhdon te kontriboje akoma...

Aktori korçar Spiro Karanxha (1926-2000)

Spiro Karanxha lindi ne 6 shkurt te vitit 1926. I apasionuar pas artit, qe ne bangat e shkolles mbas clirimit aktivizohet me grupet e teatrit amator. Regjisori Dhimiter Trajce, e terheq ne grupin e teatrit te Pallatit te Kultures se qytetit, ku aktivizohet ne disa premiera te ketij grupi.

Marta Burda, nëna e vërtetë shqiptare që zhvilloi karrierën artistike në teatrin e Durrësit

“Marta Burda ishte një artiste shumë e zonja, një femër që diti të interpretojë në mënyrë mjaft realiste rolet e nënave shqiptare, një grua shumë e bukur, e për më tepër një aktore që nuk u shkëput asnjëherë nga teatri dhe kinematografia”. Kështu do t’i fillonte kujtimet e tij për Martën ish-drejtori i teatrit “Aleksandër Moisiu” deri...

Aktorja Marta Burda (1926-1995)

Marta Burda (1926-1995). Aktore. Lindi ne Korce. Ishte bije e fotografit te njohur Vani Burda. M. Burda qe nga aktoret themeluese te Teatrit te Shtetit*, me 1945. Luajti aty ne disa drama si Per ata qe jane ne det, Procesi i Lajpcigut, Borgjezi fisnik etj. Ne...

Aktori Ilia Shyti (1929-2003)

Ilia Shyti (1929-2003). Aktor. Lindi ne Lushnje, me 19 korrik. U aktivizua qysh ne radhet partizane e me pas, ne vitet 1944-1950, me Levizjen Amatore Teatrore te qytetit te lindjes ku edhe punoi si drejtor i Shtepise se Kultures. Njekohesisht, ai bente punen e regjisorit, te skenografit, gjithashtu interpretonte edhe si aktor.U dallua...

‘Ngrinte sallën në këmbë’, Margarita Xhepa rrëfen historinë e trishtë të aktores që u nda nga jeta : Ia hiqnin emrin nga filmat

Anila Dedaj/ Do të kishte dashur që kjo të ishte një nga lojërat më të marra të Pinokut dhe lajmi të mos ishte i vërtetë… “E ëmbla Evë, si ike kaq shpejt”, përsërit Margarita Xhepa e pikëlluar nga humbja e mikes së shtrenjtë. Largimi i parakohshëm i aktores nga kjo...

Aktorja Luiza Hajati (1952)

Luiza Hajati (Kryemadhi) lindi në Vlorë më 10 Dhjetor 1952. Më 1971, ajo nis studimet për degën “dramë” në Institutin e Lartë të Arteve , të cilat i përfundon me sukses më 1975 dhe po në atë vit merr titullin ‘aktore’. Luiza Hajati fillon punë si aktore në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) më 15 gusht 1979.

Aktori i Teatrit te Gjirokastres Thoma Pesha (1938-2014)

Thoma Pesha (1938-2014). Lindi me 5 shtator 1938 ne fshatin Labove e Madhe ( e Zhapes ). Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, kurse te mesmen teknike ne Vlore. Me kthimin ne Gjirokaster filloi aktivitetin si amator ne estraden e qytetit. Me 28.11. 1968 ishte nje nder 6 aktoret e zgjedhur amatore me...