LATEST ARTICLES

Aktorja Merita Dabulla (1957)

Merita Dabulla ka lindur në 18 Janar 1957 në qytetin e Tiranës. Në vitin 1975 përfundon Liceun Artistik “Jordan Misja” për balet dhe emërohet balerinë në Tiranë dhe fillon punë si balerinë pranë Teatrit të Operës dhe Baletit ku punon deri në vitin 1976. Gjatë këtij viti ajo do të interpretojë në balete të ndryshëm si : “Cuca e...

Aktori i njohur korçar Ligoraq Riza

Ligoraq Riza Datelindja:  18 janar 1951 Vendlindja:  Korçe Nenshtetesia: Shqiptar Profesioni:  Aktor Titulli:  Mjeshter i madh Aktori i njohur korçar Ligoraq Riza ne vitet 1969 – 1973 ka kryer studimet ne Institutin e Larte te...

Aktori Met Bega (1946–2015)

Met Bega (1946–2015). Aktor. Lindi ne Tirane, me 7 gusht. Qysh heret u dallua per prirjet e tij te natyrshme kah humori, duke qene i aktivizuar ne levizjen teatrore amatore te qytetit te lindjes. Talenti i tij natyral e solli ne menyre organike ne skenen e Estrades se Tiranes,  si...

Aktori Hysen Biza (1920-1993)

Hysen Biza - "Artist i Merituar" (në 25 vjetorin e ndarjes nga jeta) Hysen Biza lindi në qytetin e Elbasanit, më 1 nëntor të vitit 1920. Shkollën fillore e kreu në shkollën e Tebojës, kurse mesmen e ndoqi në Normalen e Elbasanit. Karrierën e tij të gjatë artistike e filloi pikërisht në shkollën...

Hysen Biza: një “Daj Cen” i rrallë i skenës teatrore

Nga Bardha Nergjoni Aktori që njohu tri kohërat e teatrit dhe estradës, do të shfaqej në skenë për herë të parë me dramën “Ramaducët” të shkollës Normale për të mbyllur jetën e tij në skenë me shfaqjen e suksesshme “Shumë gjethe të thata atë vjeshtë” të Astrit Çermës.

Aktorja Bukuroshe Kokalari (1940)

Bukuroshe Kokalari Ka lindur ne 5 gusht 1940 dhe konsiderohet nje nga “ikonat” e Teatrit Zihni Sako. Studimet i ka perfunduar prane Shkolles se Larte “Aleksander Moisiu” ne vitin 1964,kohe ne te cilen do te niste menjehere pune si aktore e Estrades se Gjirokastres.Fale roleve dhe interpretimeve...

Aktori Mina Koxhaku (1950-2013)

Mina Koxhaku (1950-2013). Aktor. Lindi ne Berat, me 1 janar. Pas mbarimit te Institutit te Larte te Arteve, me 1973, filloi pune ne teatrin “Bylis”* te Fierit, deri ne vitin 2000, kur doli si aktor i lire. Ka luajtur shume role ne kete teater dhe eshte...

Regjisori dhe aktori Mario Ashiku (1939)

Mario Ashiku (1939), Regjisor, aktor, pedagog. Lindi ne Shkoder, me 29 korrik. Kreu studimet ne shkollen e larte per aktor “Aleksander Moisiu”*, 1964. Qysh student me 1959, interpretoi rolin e Arbenit, roli kryesor ne filmin e perbashket ruso-shqiptar Furtuna, regjisor J. Ozerov, K. Dhamo*. Hiri dhe bukruia fizike, tok me dhunti te tjera...

Nje nga pioneret e kinemase Shqiptare, Hysen Hakani – (1932-2011)

Hysen Hakani (1932-2011). Regjisor filmi. Lindi ne Berat, me 28 korrik. Mbaroi liceun artistik “Jordan Misja” ne degen dramatike (1951) dhe iu dha nje burse per te ndjekur studimet e larta ne Akademine e Arteve te Bukura ne Prage, ne fakultetin “FAMU” per regji filmi. Eshte nga regjisoret e pare...

Aktori Pandi Siku (1949)

Pandi Siku (1949). Aktor. Lindi ne Tirane, me 28 korrik. Pas mbarimit te Institutit te Larte te Arteve* dega e drames, me 1972, filloi pune ne Teatrin Popullor*, vazhdoi aty deri me 2001, kur emigroi ne SHBA. Ka luajtur kryesisht role te dyta, si ne shfaqjet Epoka para gjyqit (Shpend Dragobia,...