LATEST ARTICLES

Aktori Kastriot Çaushi (1954)

Kastriot Çaushi (1954). Aktor. Lindi ne Tepelene, me 14 qershor. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve* per aktor, 1973-1976, dhe filloi pune si aktor ne teatrin “Skampa”* 1977, deri me 1982, kohe kur u emerua pedagog ne Institutin e Larte te Arteve, ne degen e Drames. Ne skenen e...

Naim Frashëri për lojen ne Teater dhe ne kinematografi :(Kujtime)

"Në teatër duhet evidentuar më mirë forca shpirtërore dhe fizionomia kombëtare e figurës. Shqiptari është energjik dhe aspak i ftohtë, është i fuqishëm, i gjallë, i transmeton pasionet me forcën e brendshme. Shqiptarit i rreh pulsi. Nuk është tip i qetë, por me një temperament të zjarrtë dhe këtë nuk kemi të drejtë t'ia...

Sot, artistja e shquar Justina Alia “Mjeshtre e Madhe”, feston 70 vjetorin e lindjes.

Gëzuar ditëlindjen Mjeshtre! Sot, artistja e shquar Justina Alia "Mjeshtre e Madhe", feston 70 vjetorin e lindjes. Të paçim sa më gjatë të lumtur dhe të sukseshme! Më poshtë do të lexoni një shkrim nga Xhahid Bushati, marrë nga libri TEATRI "MIGJENI" - KUJTESA E NJE QYTETI.

Presidenti Meta çmon me Titullin “Mjeshtër i Madh” figura të shquara të artit e kulturës së Fierit:

10 Prill 2021 Presidenti Meta çmon me Titullin “Mjeshtër i Madh” figura të shquara të artit e kulturës së Fierit: Vatër kombëtare e artit skenik, letërsisë, që ka nxjerrë ndër vite personalitete të shquara artistike, të cilët janë krenaria e vendit dhe figurat më të dashura nga publiku Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi...

NJERIU PERSONAZH; HOMAZH PER SHERI MITEN NGA MIHO GJINI

Po na ikin nje e nga nje bashkemoshataret, miqte e shoket e rinise,- bashkeudhetare ne udhet e jetes, te artit e te letersise! Po, kur keta i ke patue edhe te afert, nga po ajo “ balte” ngaku ke ardhur ti apo une, ndarja kthehet ne nje dhimbje me te thelle. Se...

Teatri zhvendoset në natyrë/ “Pas vdekjes”, shfaqja e parë në periudhë pandemie

Komedia “Pas vdekjes” ,është shfaqja e parë në kohë pandemie e cila do të vijë premierë, me regji nga Hervin Çuli dhe interpretimin e aktorëve të Korçës. Komedia “Pas Vdekjes” është shkruar nga rilindasi Andon Zako Cajupi, ndërsa personazh kryesor është doktor Adhamudhi, që e...

Pensioni qesharak për aktorin e madh korçar Sotiraq Bratko

Korçari Sotiraq Bratko është një ndër aktorët e shquar shqiptarë, i cili ka luajtur me qindra role nëpër filmat shqiptarë që të gjithë i kemi parë. Aktori i madh, i njohur shpesh edhe si “Tirka”, roli që ka luajtur në filmin shqiptar “Shoqja nga...

Xhemi Shehu largohet nga Top Channel, moderatorja firmos dorëheqjen

Burime të brendshme dhe të sigurta thonë për Anabel.al se Xhemi Shehu është larguar nga Top Channel. Ndonëse nga ana e Xhemit nuk ka ende një reagim, burimet theksojnë se bashkëpunimi është ndërprerë zyrtarisht pasi moderatorja ka firmosur dorëheqjen. Anabel.al u...

Dikur të famshëm… / Fusha e re e Tomkës. (Enea Zheku)

Në këto kohë ai është një biznesmen i vogël, një sipërmarrës në lokalin që ndonëse quhet “Vila 31”, njihet më shumë si lokali i Tomkës. Sepse Enea Zhekun kështu vazhdojnë të njohin edhe sot e kësaj dite, ndonëse kanë kaluar shumë e shumë vite...

Arti shqiptar në zi, ndahet nga jeta muzikanti i njohur

Është shuar në moshën 84-vjeçare, violonçelisti Gjovalin Lazri (1936-2020). Lazri prej disa muajsh vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërsa para pak ditësh presidenti i vendit Ilir Meta, i akordoi titullin “Mjeshtër i madh”, të cilin e tërhoqi i biri. Por...