Monday, September 27, 2021

Fëmijëria jonë, atëherë kur rrjetet sociale nuk ekzistonin

    Kemi luajtur në rrugë pa frikë, dhe kishim shumë pak: disa kanaçe bosh, disa gurë, një copë litar! Dhe ishim të lumtur brenda, nuk...

Bojken Lako tregon këshillën më me vlerë për të nga i ati: Paraja nuk...

      Bojken Lako është një nga kantautorët më të veçantë të muzikës shqiptare. Inovativ, gjithmonë me atë nuhatjen ndryshe për të bërë muzikë dhe art,...

Letra më ’76: Të ndalohet “Përballimi”, Bujar Lako e ka pasur babain ballist

    NGA IV KALOCI Për herë të parë “Gazeta Shqiptare” bën publike një korrespodencë letrash zyrtare të vitit 1976, ku Komitetet e Partisë të Korçës dhe...

Aktori Hysen Biza (1920-1993)

Hysen Biza - "Artist i Merituar" (në 25 vjetorin e ndarjes nga jeta) Hysen Biza lindi në qytetin...

Hysen Biza: një “Daj Cen” i rrallë i skenës teatrore

Nga Bardha Nergjoni Aktori që njohu tri kohërat e teatrit dhe estradës, do të shfaqej në...

Aktorja Bukuroshe Kokalari (1940)

Bukuroshe Kokalari Ka lindur ne 5 gusht 1940 dhe konsiderohet nje nga “ikonat” e Teatrit...

Aktori vlonjat Kristaq Skrami (1956)

    Kristaq Skrami (1956). Aktor. Lindi ne Vlore, me 16 gusht. Ka mbaruar Institutin e Larte te Arteve* ne Tirane, dega Drames, ne 1981 dhe...

Një kujtim i shtrenjtë nga aktori i madh Sandër Prosi

    Prof. Agim Vinca Në vitin e largët 1971 punoja si profesor i gjuhës dhe letërsisë shqipe në Gjimnazin e Strugës. Një ditë, pas mësimit, në...

“Nuk flasim më”, Agron Llakaj flet për largimin e binjakëve: I kam dashur shumë

      Pas largimit të dy binjakëve, Romeo dhe Donald Veshaj nga “Al Pazar”, ka ardhur edhe reagimi i aktorit të njohur të humorit, Agron Llakaj. I...

FEATURED

MOST POPULAR

LATEST REVIEWS

FILMI “KREVATI I PERANDORIT” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

P:Kinostudioja “Shqiperia e Re”,Tirane, 1973 S: Dritero Agolli, Endri Keko: R: Endri Keko: O: Petraq Lubonja: Pi: Astrit Tota: M: Cesk Zadeja: Z: Fahri...

Shembja e Teatrit, Suela Bako: Kult besimi dhe dashurie, aty pata...

    Fatmira Nikolli – Në këtë Tiranë kryeqytet duan të ekzekutojnë ngrehinën e vetme Kombëtare të Teatrit, me pretekstin e një teatri të ri modern?! Jo,...

LATEST ARTICLES

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com