Aktori Pandi Raidhi (1921-1999)

Pandi Raidhi (1921-1999). Aktor. Lindi ne Korce, me 14 prill. U aktivizua me grupet teatrore te qytetit te...

“Dua edhe akullore edhe çokollatë”, Rudina e “2 herë mat” rikthehet...

Në qytetin e Sarandës është zhvilluar një event përkujtues për filmin e njohur dhe shumë të pëlqyer shqiptar,...

Artisti i Merituar Mihal Stefa (1902-­1980)

Mihal Stefa (1902-­1980). Aktor. Lindi ne Korce. Qe i vogel mbeti jetim, perballoi nje jete te veshtire, i...

Aktori i humorit durrsak Fadil Hasa (1940-2018)

Fadil Hasa (1940-2018). Aktor i humorit. Lindi ne Kruje, me 8 prill. Kreu gjimnazin “29 Nentori” ne Shkoder....

Aktori Loro Kovaci (1903-1966)

Loro Kovaci (1903-1966). Aktor. Lindi ne Shkoder ne nje familje zanatcinjsh. Qysh ne moshen 16 vjec aktivizohet ne...

Aktorja pogradecare Zagorka Shuke (Kanefçe) (1914-2000)

Zagorka Shuke (Kanefçe) ka lindur ne qytetin e Ohrit Maqedoni ne 14 korrik 1914 dhe eshte ndare nga...

Valentina Caci, aktorja korçare qe luajti me Violeta Manushin

Një aktore, një grua zonjë e qytetarisë korçare, është ndarë nga jeta. E lindur në datën 2 mars...

Aktorja korçare Valentina Caci (1936-2019)

Aktorja VALENTINA CACI Lindi në qytetitn Korçës më 2 mars të vitit 1936. Në lëvizjen...

Aktorja Bruna Borova

Bruna Borova lindi ne Korçe dhe u rrit ne Tirane ne nje familje intelektuale.Mbasi mbaroi fakultetin e Arteve...

Aktorja Rabie Hyka (1958)

Rabie Hyka lindi në Tiranë më 9 korrik 1958. Mbas shkollës 8 vjeçare konkuroi në liceun artistik ‘Jordan...