Mihal Stefa (1902-­1980). Aktor. Lindi ne Korce. Qe i vogel mbeti jetim, perballoi nje jete te veshtire, i varfer ekonomikisht. Ashtu edhe vdiq, thuajse ne varferi. Punoi si rrobagepes, punetor ne fabriken e...
Fadil Hasa (1940-2018). Aktor i humorit. Lindi ne Kruje, me 8 prill. Kreu gjimnazin “29 Nentori” ne Shkoder. U aktivizua dhe u be i njohur si aktor, me te dhena te shprehura ndaj...
Loro Kovaci (1903-1966). Aktor. Lindi ne Shkoder ne nje familje zanatcinjsh. Qysh ne moshen 16 vjec aktivizohet ne Teatrin Amator te qytetit, gjithashtu si futbollist, mbrojtes ne skuadren “Juventus” dhe “Vllaznia” te Shkodres....
Zagorka Shuke (Kanefçe) ka lindur ne qytetin e Ohrit Maqedoni ne 14 korrik 1914 dhe eshte ndare nga jeta ne 17 janar te vitit 2000 ne qytetin e Pogradecit. Zagorka Shuke ne moshen...
Një aktore, një grua zonjë e qytetarisë korçare, është ndarë nga jeta. E lindur në datën 2 mars të vitit 1936, Valentina Caci ka ndëruar jetën të enjten e datës 11 korrik të...
Aktorja VALENTINA CACI Lindi në qytetitn Korçës më 2 mars të vitit 1936. Në lëvizjen artistike që shpërtheu që ne muajt e parë të paraçlirimit u aktivizua në grupet teatrale...
Bruna Borova lindi ne Korçe dhe u rrit ne Tirane ne nje familje intelektuale.Mbasi mbaroi fakultetin e Arteve te bukura, punoi 3 vjet ne Teatrin e Fierit .Deri ne 92 punoi ne Estraden...
Rabie Hyka lindi në Tiranë më 9 korrik 1958. Mbas shkollës 8 vjeçare konkuroi në liceun artistik ‘Jordan Misja’ ku studjoi për katër vjet muzik dhe flaut. Megjithë dashurinë që kishte për muzikën...
Liliana Kumbaro Ristani ka lindur ne qytetin e Gjirokastres ne 10.07.1960. Studimet e larta i ka kryer prane Institutit te Larte te Arteve ne degen aktrim,te cilen e ka perfunduar ne vitin 1982....
Lec Bushati (1923-1996). Aktor. Lindi ne Shkoder me 10 korrik. Qysh nxenes ne Kolegjin Saverian te qytetit interpretoi ne pjeset Princi i Drishtit dhe Udha. Mbaroi studimet ne institutin dyvjecar “Aleksander Xhuvani” dhe...