Dhimiter, Pecani (1945).Regjisor .Lindi ne Tirane ,me 3 shkurt .Kreu studimet e larta ne shkollen e larte per aktor ‘’Aleksander Moisiu ‘’*,me 1966.Punoi si aktor prane Teatrit Popullor *,pastaj nje pjese te madhe kohe ne vitet 1970 -1985 ne...
    Bruno Shllaku (1957). Aktor, regjisor. Lindi ne Shkoder, me 3 shkurt. Eshte biri i regjisorit Lec Shllaku*, i martuar me aktoren Paskualina Shllaku (Gruda)*. Shkollen e mesme e kreu ne qytetin e lindjes. Fillimisht u aktivizua si amator, pastaj...
    Paulin Preka (1935). Aktor. Lindi ne Shkoder. Kreu shkollen e mesme ne qytetin e lindjes, spikati ne Levizjen Amatore dhe u terhoq si aktor profesionist ne Estraden e Shkodres duke krijuar aty nje profil artistik origjinal gjate me shume...
    Viktor Çaro nje emer i njohur jo vetem ne Gjirokaster por ne te gjithe vendin fale angazhimit dhe pjesemarrjeve tij te shumta ne mjaft role teatrale apo kinematografike. Aktori i njohur perfundoi studimet ne vitet 1970-1974, per mesues Muzike e...
    Liza Vorfi. (1924-2011). Aktore. Lindi ne Tirane, me 9 tetor. Talenti i saj nisi udhe si kengetare ne "Radio Tirana", me 1939. Me pas ndoqi per nje vit studimet e larta per muzike ne Konservatorin e Romes e me...
    Ali Bega (1942). Aktor. Lindi ne Tirane me 29 Janar. Kreu shkollen e larte per aktor “Aleksander Moisiu” me 1964, dhe me pas filloi pune si aktor  ne teatrin “A. Moisiu” te Durresit me 1965 ku vazhdoi deri ne...
    Xhemal ,Myftiu (1936) .Aktor i humorit .Lindi ne Tirane, me 28 janar. U aktivizua heret ne Levizjen  Teatrore Amatore te qytetit te lindjes, posacerisht ne grupin e estrades se Pallatit te Kultures ‘’Ali Kelmendi’’, qysh nga viti 1956.   Talenti i...
    Xhanfize Keko (1929-2007). Regjisore. Lindi ne Gjirokaster, me 27 janar. Ishte shoqja e regjisorit te filmave dokumentare, Endri Keko* dhe nena e shkrimtarit Teodor Keko. Filloi pune ne kinostudion “Shqiperia e Re” (1952) duke qene e para femer artiste...
    Aktori i mirënjohur shqiptar, Gjergji Trola ka ndërruar jetë në vitin2017 në moshën 45-vjeçare. Ai u nda nga jeta në mënyrë të parakohshme për shkak të një infarkti në zemër, teksa ishte duke konsumuar kafe në zonë Shallvareve në...
    Jani Riza (1941-1988). Aktor. Lindi ne fshatin Bulgarec te rrethit te Korces, me 17 janar. Mbaroi shkollen e larte per aktore “Aleksander Moisiu”, me 1964 dhe fill me pas u emerua aktor ne teatrin “A. Z. Cajupi”* te Korces....