Ilia Shyti (1929-2003). Aktor. Lindi ne Lushnje, me 19 korrik. U aktivizua qysh ne radhet partizane e me pas, ne vitet 1944-1950, me Levizjen Amatore Teatrore te qytetit te lindjes ku edhe punoi...
Anila Dedaj/ Do të kishte dashur që kjo të ishte një nga lojërat më të marra të Pinokut dhe lajmi të mos ishte i vërtetë… “E ëmbla Evë, si ike kaq shpejt”, përsërit Margarita Xhepa e pikëlluar...
Luiza Hajati (Kryemadhi) lindi në Vlorë më 10 Dhjetor 1952. Më 1971, ajo nis studimet për degën “dramë” në Institutin e Lartë të Arteve , të cilat i përfundon me sukses më 1975 dhe po në atë...
Thoma Pesha (1938-2014). Lindi me 5 shtator 1938 ne fshatin Labove e Madhe ( e Zhapes ). Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, kurse te mesmen teknike ne Vlore. Me kthimin ne Gjirokaster...
Pandi Raidhi (1921-1999). Aktor. Lindi ne Korce, me 14 prill. U aktivizua me grupet teatrore te qytetit te lindjes; roli i tij i pare eshte luajtur ne shfaqjen Dasma korcare me 1936, me...
Në qytetin e Sarandës është zhvilluar një event përkujtues për filmin e njohur dhe shumë të pëlqyer shqiptar, “Dy herë mat”. Eventi i “Mat në Sarandë” ka rikthyer në Sarandë...
Mihal Stefa (1902-­1980). Aktor. Lindi ne Korce. Qe i vogel mbeti jetim, perballoi nje jete te veshtire, i varfer ekonomikisht. Ashtu edhe vdiq, thuajse ne varferi. Punoi si rrobagepes, punetor ne fabriken e...
Fadil Hasa (1940-2018). Aktor i humorit. Lindi ne Kruje, me 8 prill. Kreu gjimnazin “29 Nentori” ne Shkoder. U aktivizua dhe u be i njohur si aktor, me te dhena te shprehura ndaj...
Loro Kovaci (1903-1966). Aktor. Lindi ne Shkoder ne nje familje zanatcinjsh. Qysh ne moshen 16 vjec aktivizohet ne Teatrin Amator te qytetit, gjithashtu si futbollist, mbrojtes ne skuadren “Juventus” dhe “Vllaznia” te Shkodres....
Zagorka Shuke (Kanefçe) ka lindur ne qytetin e Ohrit Maqedoni ne 14 korrik 1914 dhe eshte ndare nga jeta ne 17 janar te vitit 2000 ne qytetin e Pogradecit. Zagorka Shuke ne moshen...