LATEST ARTICLES

Merita Dabulla ka lindur në 18 Janar 1957 në qytetin e Tiranës. Në vitin 1975 përfundon Liceun Artistik “Jordan Misja” për balet dhe emërohet balerinë në Tiranë dhe fillon punë si balerinë pranë Teatrit të Operës dhe Baletit ku...
Ligoraq Riza Datelindja:  18 janar 1951 Vendlindja:  Korçe Nenshtetesia: Shqiptar Profesioni:  Aktor Titulli:  Mjeshter i madh
Met Bega (1946–2015). Aktor. Lindi ne Tirane, me 7 gusht. Qysh heret u dallua per prirjet e tij te natyrshme kah humori, duke qene i aktivizuar ne levizjen teatrore amatore te qytetit te...
Hysen Biza - "Artist i Merituar" (në 25 vjetorin e ndarjes nga jeta) Hysen Biza lindi në qytetin e Elbasanit, më 1 nëntor të vitit 1920. Shkollën fillore e kreu në shkollën e...
Nga Bardha Nergjoni Aktori që njohu tri kohërat e teatrit dhe estradës, do të shfaqej në skenë për herë të parë me dramën “Ramaducët” të shkollës Normale për të mbyllur jetën...
Bukuroshe Kokalari Ka lindur ne 5 gusht 1940 dhe konsiderohet nje nga “ikonat” e Teatrit Zihni Sako. Studimet i ka perfunduar prane Shkolles se Larte “Aleksander Moisiu”...
Mina Koxhaku (1950-2013). Aktor. Lindi ne Berat, me 1 janar. Pas mbarimit te Institutit te Larte te Arteve, me 1973, filloi pune ne teatrin “Bylis”* te Fierit, deri ne vitin 2000, kur doli...
Mario Ashiku (1939), Regjisor, aktor, pedagog. Lindi ne Shkoder, me 29 korrik. Kreu studimet ne shkollen e larte per aktor “Aleksander Moisiu”*, 1964. Qysh student me 1959, interpretoi rolin e Arbenit, roli kryesor...
Hysen Hakani (1932-2011). Regjisor filmi. Lindi ne Berat, me 28 korrik. Mbaroi liceun artistik “Jordan Misja” ne degen dramatike (1951) dhe iu dha nje burse per te ndjekur studimet e larta ne Akademine e Arteve te Bukura...
Pandi Siku (1949). Aktor. Lindi ne Tirane, me 28 korrik. Pas mbarimit te Institutit te Larte te Arteve* dega e drames, me 1972, filloi pune ne Teatrin Popullor*, vazhdoi aty deri me 2001, kur...