FILMI “ZEMRA E NENES”

0

 

P: Albafilm Studio, Tirane 1993.

S: Nexhati Tafa; R: Besnik Bisha; O: Leonardo Qendro, Bashkim Asllani, Spartak Papadhimitri; Pi: Kleo Nini; Z: Gezim Sula; FM: Mira Mecule; RM: Nazmie Sula (Gazheli); D: Edmond Xhumari.

A: Tinka Kurti – AP – (nena); Bledar Rudi (Erioni); Ermira Gjata (nusja); Ilir Bezhani (djali); Besa Kryeziu; Pranvera Lumani; Fatbardha Alickaj; Xhulieta Veizi; Vladimir Saliu; Edmond Bejleri; Elona Nallbani; Nertila Topulli.

 

Fitoi cmimin e dyte “Trofeu i Argjendte” ne Festivalin Nderkombetar te Filmave “Salerno 46”, Itali. Fitues i cmimit te pare ne Festivalin X te Filmit Artistik Shqiptar, Tirane 10-13 maj 1995.

 

Nje nene e braktisur nga te gjithe. Ne kete vetmi ajo ka ndertuar nje jete te vecante te saj. Perfytyron niperit, mbesat etj, dhe perpiqet t’i gjalleroje duke ndertuar kukulla per secilin prej tyre. Vjen nje cast dhe te gjithe grumbullohen rreth saj per t’i trasheguar pasurine. Ajo ia beson nje nipi, Erionit, testamentin qe t’ua shperndaje kete “pasuri”. Nuk ka se c’tu jape, vec shpirtit dhe te vetmen pasuri te saj, kukullat. Trashegimtaret, duke kerkuar pasurine, shqyejne njeri-tjetrin, kukullat. Filmi simbolizon Shqiperine e braktisur dhe te shkaterruar nga e cila s’ka se c’te marre askush nga bijte e saj qe e kane braktisur.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here