FILMI “YLLKA” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P: Maja Simon, Arben Vehbiu 2003. S: Besa Myftiu, R: Maya Simon, Ylli Pepo; Dph: Francois Poirier, Pi: Eriola Xhanari, Daniel Mercier; Prod.Ekz: Florence Adam, Besim Kurti; RM: Isabelle Dedieu, Marc Blavet; M: Elina Duni, Gentian Rushi, Jose Luis Asaresi; Z: Laurent Barbay.

Realizuar me financimin e Qendres Kombetare te Kinematografise, Radiotelevizioni Shqiptar, La conseil de la culture d’etat du Valais-La Departamend des Affaires Pour-cent culturelle MIGROS- La loterier Romande- Pro Helvetia Foundation-La Fondation SUISSA pour la Musique Le montres Festina- EOS Films-Vedis+.

 

A: Besa Myftiu (Yllka);, Zamira Kita (Mira), Xhenis Vehbiu (Doruntina), Elina Duni (violinistja), Joni Shanaj (Marku, malesori), Valentin Rossier (I dashuri i Yllkes 1), Genci Fuga (kosovari), Artur Gorishti (Beni) Carlos Leal (i dashuri 2), Yves Lambrecht (i dashuri 3), Vincent Coppey (i dashuri 4) etj.

 

Vogelushja dhjetevjecare, Doruntina tregon historine e jetes dhe dashurive te nenes se saj Yllka. Mbas permbysjes se komunizmit ne Shqiperi Yllka vendos te shkoje ne Zvicer me shprese qe te gjeje nje burre ideal. Ajo shoqerohet ne udhetimin e saj nga shoqja e saj artiste, Mira. Mbasi nuk ka nje vize miqte e saj te “shkathet” e rregullojne te arrije ne Zvicer me nje femije. Me kalimin e viteve, Doruntina rrefen aventurat romantike te Yllkes me nje humor te kendshem sesi Yllka u martua, por me vone kaloi ten je burre tjeter. Doruntina rritet shpejt dhe behet nje kengetare e gatshme te jape koncertin e saj te pare dhe ndoshta edhe me teper.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here