FILMI “TINGUJT E LUFTES” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P:Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane, 1976. S: Flamur Topi: R: Xhanfize Keko: O: Petraq Lubonja: Pi: Astrit Tota: M: Tish Daija: Z: Koco Tollko: Mo: Shpresa Papapavllo: D: Polivaq Lina: Di: Ferdinand Deda.

 

 

A: Ndrek Luca – AM – (Selimi): Reshat Arbana (mesuesi): Sulejman Pitarka – AM – (Galip Shkembi): Antoneta Papapavllo (e shoqja e Galipit): Soko Goxhi (Bardhi): Rubin Pitarka (Nardi): Anila Kardhashi (Lulja) e te tjere.

 

Bardhit, femije i varfer fshatar, sapo i ka vdekur i ati. Per te lehtesuar barren e rende te familjes vogelushi detyrohet te punoje si sherbyes ne familjen e tregtarit te pasur Galip Shkembi. Mbi supet e njoma te tij rendojne pasha e puneve dhe perbuzja e te zoterve te shtepise.

I biri i tregtarit merr mesime violine nga Eqeremi, i cili nje dite kur nuk ishin zotet e shtepise degjon ca tinguj te embel. Kur hap deren e sheh i cuditur sherbyesin e vogel qe po i binte violins. Mesuesit i ben pershtypje talenti i Bardhit, prandaj bashke me te fshehtat e tingujve muzikore ai i fut ne shpirt edhe ndergjegjen revolucionare. Bardhi formohet ca nga ca. Ai bindet se ne kushtet e pushtimit fashist dhe te shfrytezimit te te varferve nuk mund t’i buzeqeshe jeta.

Se fundi, Bardhi bashke me mesuesin, daj Selimin, Lulen, moshataren e tij, edhe ajo sherbetore, dhe me femije te tjere te varfer te lagjes se kalase, te udhehequr nga celula e Partise luftojne per clirimin e Atdheut dhe per te ardhmen e tyre te lumtur.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here