FILMI “TAULANTI KERKON NJE MOTER” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P:Kinostudioja ,”Shqiperia e Re”, Tirane 1984. S: Nexhati Tafa: Xhanfize Keko: R: Xhanfize Keko – AM – : O: Saim Kokona: Pi: Kleo Nini: M: Hajg Zaharjan: Z: Vangjel Leka: D: Klement Rrota: RM: Shpresa Papapavllo: Pk: Vjollca Liza (Dylgjeri): G: Elda Pishtari: AR: Drita Koci, Eduard Makria: AO: Pellumb Panariti: Nd: Nuri Metani: MD: Ilir Skenderi: Mo: Mimoza Goxhi, Zh: Nina Andoni: N: Vladimir Lila: Ko: Violeta Stavri, Di: Ferdinand Deda – AM –

 

A: Yllka Mujo (Zana); Viktor Zhusti (Piro); Donald Kokona (Taulanti); Roza Anagnosti (Luli); Agim Shuke (Gezimi); Violeta Manushi – AP – (tezja); Mimika Luca (edukatorja);     Sabiela Agushi (Ola); Xhemil Tagani (shoferi) etj.

 

Taulanti, femija i vetem i nje familjeje intelektuale, nuk e duron dot boshllekun, qetesine vetmitare te shtepise dhe kerkon nje moter. Ngulimi i tij krijon nje humor te kendshem. Shkujdesja e prinderve e detyron ta kerkoje vete motren. Ne zhvillimin e ngjarjeve, bashkeudhetare dhe pjesemarrese ne “drame” behet Ola, shoqe, moshatare e Taulantit.

Ne shtepine e Oles ka perhere gjalleri e gezim: Taulanti e ka kthyer shtepine e saj ne shtepi te dyte.

Eshte e kuptueshme qe kjo drame nuk mund te mbetet vetem e Taulantit.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here