FILMI “SHKELQIM I PERKOHSHEM” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane 1988. S:Vangjush Saro; R:Albert Xholi; O:Frederik Ivanaj; Pi; Shyqyri Sako – PM –; M: Ferdinand Murati; Z: Abdulla Osmanlliu; RM: Eglantina Kume; Re: Agim Gjakova; AR: Vasil Xhupa, Mehmet Xhelili; G: Bujar Gjashta; Pk: Riza Oparaku; AO: Ramazan Bekteshi,  Jorgo Lilo; Mo: Miranda Ohri; N: Alfred Sona; Nd: Sefer Pema; Md: Pjerin Kodheli; re: Robert Gjoncaj; ko: Fatos Zeqo; D: Qiriako Bullano; Ad: Arben Vehbiu; Zh: Mira Mecule.

Birce Hasko u nderua me cmimin e trete per rolin e babait, ne Festivalin e Tete te Filmit Artistik Shqiptar ndersa Xhevahir Zeneli me cmim nxites, per rolin e Danes.

 

A: Xhevahir Zeneli (Dane); Rita Gjoka (infermierja); Birce Hasko – AM –; (babai i Danes); Atiqet Bendo (nena); Agim Shuke (trajneri);  Stavri Shkurti – AM – (babai i vajzes); Fadil Kujovska (trajneri i fshatit); Piro Qirjo; Ilir Shkurti, etj.

 

Nje djalosh me pamjen e nje ushtari te porsaliruar nga sherbimi ushtarak ecen rruges ngadale, mendueshem. Duket se kthimi dhe vendosja perfundimisht ne fshatin e lindjes, eshte dicka e padeshirueshme per te. Personazhi enderron vazhdimisht qytetin dhe heshtazi fillon perpjekjet per t’u larguar nga fshati, pa e care koken nese do te behet qesharak apo i duhet te shkele mbi vetveten.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here