FILMI “NE PRAG TE LIRISE” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P:Kinostudioja ,”Shqiperia e Re”, Tirane 1981. S: Ibrahim Muca, Kristaq Mitro: R: Ibrahim Muca, Kristaq Mitro: O: Saim Kokona: Pi: Arben Basha: M: Kujtim Laro – AM – : Z: Vangjel Leka, Red: Nexhati Tafa: FM: Krisanthi Kotmilo: PK: Dhimiter Theodhori: G: Valentin Cani: Liliana Tesho: AR: Edmond Tare, Flamur Koci: AO: Pellumb Panariti,  Petrit Rexha: Ko: Xhemil Frasheri: D: Naim Bardhi: Di: Ermir Krantja.

 

A: Bujar Asqeriu (Qemal Orhanaj): Agim Qirjaqi (Lumo Skendo): Elvira Diamant (Arta): Edmond Tare (Ajet Velo): Sulejman Pitarka – AP – (Afizi): Kristaq Skrami (Alerti): Ndrek Shkejzi (Hajdar Kasimati): Sotiraq Bratko (Fihti): Gezim Kaceli – AM – (zoti Banka): Liza Laska – AM – (Evgjenia): Pjeter Gjoka – AP – (profesori): Gjergj Lala (Petrit Kasimati): Arben Piro (filozofi): Avni Rada (Galip beu): Lutfi Hoxha (Veliu): Lec Shllaku (Fistuni.

 

Te mbeshtetur nga pushtuesi i ri, nazizmi gjerman, tradhtaret e kombit formojne ne Tirane qeverine kuislinge. Partia Komuniste e Shqiperise dhe populli atdhetar e “pershendet” me gjemimin e topit te partizaneve te Brigades III S. Kjo pergjigje e merituar ngjall panic te madh te pushtuesit dhe tradhtaret.

Armiku fillon arrestimet dhe raprezaljet. Kerkon njerezit qe pushojne me propaganden e Partise. Qemal Orhanajn, Arten, Astritin dhe shoket e tjere komuniste i fsheh populli i varfer. Qemali nepermjet nje korrieri mban lidhje te rregullta me Ceten e Pezes. I vendosur ne rrugen e tij, ai nuk degjonthirrjet e Emira Velos (nje vajze te cilen e ka pase dashur dikur) per t’u kthyer. Qemali demaskon manovrat e pseudodemokrateve shqiptare, nen ndikimin e te cileve eshte edhe Ermira Velo, dhe veprimtarine e organizatave politike te krijuara prej tyre. Gjermanet organizojne masakren e shkurtit 1944. Ndersa tradhtaret festojne “suksesin” e operacionit, komunist organizojne aksionin e shperndarjes se trakteve kunder demagogjise armike.

Pas kthimit nga Berati, Qemal Orhanaj u sjell shokeve sihariqin e formimit te Qeverise se Perkohshme. Tradhtaret tashme i humbasin shpresat dhe pergatiten te arratisen. Kjo ndodh ne prag te luftes per clirimin e Tiranes.

Ne takimin e fundit Qemali i ben te qarte Emires se shkaterrimi i klases se ciles i perket ajo eshte i logjikshem dhe i pashmangshem. Filmi perfundon me shperthimet e para te luftes per clirimin e Tiranes. Shqiperia eshte ne prag te fitores.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here