FILMI “MONTATORJA”

0

 

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane, 1970.

S: Dhimiter Xhuvani; R: Muharrem Fejzo; O: Ilia Terpini; V: Fatos Arapi; Pi: Shyqyri Sako; M: Limoz Dizdari; Z: Loni Progri; RM: I smail Balla; AR: Saimir Kumbaro; G: Diana Keta;   Mo: Manushaqe Halili; AO: Pellumb Kallfa; N: Ramazan Bekteshi; D: Haxhi Dersha; K: ing Niqifor Dino; Di: Ferdinand Deda.

 

A: Fatbardha Cani ( Hena); Vangjush Furxhi ( Agimi – saldatori); Petrika Riza ( brigadier saldimi ); Vera Grabocka ( shoqja e Henes); Pandi Raidhi ( mjeshter ndertimi); Minella Borova ( saldator ); Jani Riza ( saldator ); Sotiraq Cili ( brigadier ndertimi).

 

Ne xhirimin e filmit ndihmuan punonjesit e kantierit te Termoelektrocentralit – Korce.

 

Hena nje vajze e thjeshte, punon afer nje kantieri ku po montohet nje veper e madhe industriale. Ate e terheq shiu dhe zjarri i shkendijave dhe montatoret i duken njerez te cuditshem. Te Hena lind endrra per tu  bere  montatore dhe kjo enderr behet shpejt realitet. Ne kantier ajo ndien gezimin e punes. Aty njihet me Agimin, punetor pararoje dhe djale i sinqerte. Ata te lumtur, nisin shtegetimin e gjate ne montimin e veprave te tjera me te medha te Shqiperise.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here