FILMI “MESONJETORJA” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane, 1979. S: Natasha Lako: R: Muharrem Fejzo: O: Ilia Terpini – AM – : Pi: Shyqyri Sako: M: Limoz Dizdari – AM: Z: Gezim Sula: RM: Krisanthi Kotmilo: Pk: Ilia Xhokaxhi: G: Rakip Lamaj: Albert Stermolla: AR: Xhovalin Hajati: N: Milianov Mullai: Pir: Xhemal Koci: MD: Met Derhemi, Sulejman Sulejmani: Ko: Hysni Myzyri: D: Haxhi Dersha: Di: Eno Koco.

 

A: Roza Anagnosti (mesuesja): Gulielm Radoja (Stefan Bardhi): Robert Ndrenika – AM – (Kocka): Ardian Cerga (Kajo): Petrika Riza (dhespoti): Valentina Caci (Anthulla): Thimi Filipi – AM – (Vani): Marko Bitraku (shefi i xhandarmerise): Dhimiter Trajce (Bexheti – mesuesi): Selma Sotiriadhi (Aferdita): Ema Shteto (Lulja): Fabiola Karapici.

 

Roza Anagnosti mori kupen e Festivalit IV te Filmit Shqiptar per rolin e mesueses. Skenari, piktori i kostumeve moren medaljon ne Festivalin IV te Filmit Shqiptar, 1981.

Me medaljon u nderua edhe Gulielm Radoja per rolin e Stefan Bardhit dhe Robert Ndrenika per rolin e Kockes.

Shqiperia vuante nen sundimin turk. Pushka e cetave atdhetare degjohej kudo. Luftohej per liri, per gjuhen amtare.

Sevasti Qiriazi do te hape shkollen e pare shqipe te vajzave: ngjarje e jashtezakonshme, gezim i madh. Por turqit e quajne rebelim. Kisha e quan mekat.

Patriarkana nuk po ia arrin qellimit ndaj “blen” nje lypes per te helmuar mesuesen. Lypesi e njeh nga afer dhe merr vesh misionin e saj te larte. Ne rrugen e tij pa zgjidhje, helmon veten….

Frikesimet dhe raprezaljet nuk e ndalin mesuesen. Krah saj jane njrezit e etur per dituri e liri, eshte edhe ceta e Kajo Babjanit. Atdhetaret e dine mire se vetem me pushke e pene do te behej e lire Shqiperia.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here