FILMI “MENGJESE TE REJA” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane, 1980. S: Nasi Lera: R: Muharrem Fejzo: O : Gavrosh Haxhihyseni: Spartak Papadhimitri: Pi: Shyqyri Sako: M: Maksim Shehu: Z: Flora Uka: Mo: Elsa Bushati: PK: Suzana Varvarica: G: Rakip Lamaj: Lucije Gjoncaj: N: Fehmi Cuka: D: Kasem Seferi: Di: Eno Koco.

 

A: Kastriot Caushi (komisar Agroni): Jetmira Dusha (Nora): Marta Burda (nena): Leonidha Heba (Selimi,kryetari i keshillit): Tinka Kurti – AP – (sherbetorja e doktorit): Aleksander Pogace (doktori): Antoneta Fishta (gruaja e Ligorit): Filika Ujka (gruaja e doktorit): Lec Bushati (tregtari Ligor): Spiro Urumi (zoti Mamam).

 

Jane ditet e par ate lirise ne nje qytet bregdetar. Ndersa nje pjese e Ushtrise Naci

onalclirimtare marshon drejt Veriut, ku vazhdon lufta, Agroni dhe Nora ngarkohen me detyra te reja ne qytet.

Per te dy heronjte fillojne net te tjera lufte ne ndjekje te sabotatoreve. Gjate nje aksioni per ruajtjen e centralit elektrik Nora peson nje krize te rende ne sy dhe rrezikohet per t’u verbuar. Bashke me te fejuarin, Agronin, ajo shkon per t’u vizituar te i vetmi mjek i qytetit, djali i njerit prej tyre tregtareve me te medhenj qe eshte tatuar per fitime te jashtezakonshme nga lufta.

Dy te rinjte jane partizane, perfaqesues te pushtetit popullor, ndersa mjeku armik i fshehur i pushtetit.

Nga frika se mos i ati i burgosur tregon arin Epamionda (doktori) mendon se mund te hyje ne kompromis me Agronin per ta nxjerre nga burgu. Mjeti eshte e fejuara e komisarit qe mund te verbohet.

Perplasja e dy perfaqesuesve te klasave antagoniste arrin kulmin.

Epaminonda shfaq fytyren e tij prej armiku te betuar. Agroni nuk terhiqet nga rruga e tij e ndershme.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here