FILMI “KUR HAPEN DYERT E JETES” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane 1986. S: Rikard Larja – AM -; R: Rikard Larja – AM -; O: Lionel Konomi; Pi: Sali Allmuca; M: Zef Coba; Z: Abdulla Osmanlliu; RM: Elsa Bushati; Red: Kico Blushi; Ko: Bashkim Thanasi; Pk: Ylli Beqiri; G: Bujar Gjashta, Gazmend Jasa; AR: Grigor Stavri, Armand Xhuli; AP: Mihal Rama, Vladimir Marko; Nd: Nuri Metani; Pek: F. Tufina; MD: Ilir Skenderi; Mo: Kadrie Barusha; Zh: Mira Mecule; Ad: Jani Zoto; N: Agim Zoto; ko: Arben Laska; re: Fatos Zeqo; D: Resul Carcani; Di: Ferdinand Deda – AM -. Teksti i kenges: Jorgo Papingji.

 

A: Petrit Malaj (doktor Bardhyli); Reshat Arbana – AM – (kryetari); Pranvera Lumani (Vera); Xhevahir Zeneli (Kola); Valter Gjoni (Luani); Frederik Ndoci (Leka); Piro Malaveci (shoferi Frrok); Suela Konjari (Mira); Bep Shiroka – AM – (berberi – babai i Bardhylit); Kol Kaftalli (Gjeka); Merita Dabulla (gruaja e kryetarit); Shpresa Berdellima (Liza); Antoneta Papapavli (nena e Lizes); Ilia Shyti – AM – (Profesori); Ndrek Shkejzi (Gjika – plaku i semure nga reumatizma); Vasjan Lami (Fatosi); Tatiana Leskja (centralistja); Arben Subashi etj.

Ne nje zone te thelle malore, me klime te ashper e njerez te forte, emerohet nje mjek i ri, i cili gjen mikpritjen bujare e te ngrohte te banoreve vendas. Po gjate punes mjeku do te kete mosmarreveshje me kryetarin e Keshillit Popullor te fshatit, nje njeri kapadai e prepotent qe shkel normat e shoqerise.

Ne nje cast kur moti i keq ze rruget ngaqe ka rene shume bore mjeku, ne kushte shume te veshtira, detyrohet te beje nje operacion. Perfundimi me sukses i ketij operacioni e rrit shume besimin e malesoreve per te dhe shkakton nje ndjenje te thelle pendimi tek ata, qe dikur i kishin nxjerre pengesa.

Filmi fitoi cmimin “Aleksander Moisiu” per vitin 1986 dhe u nderua me cmimin e dyte ne Festivalin VII te Filmit Artistik Shqiptar. Aktoret Petrit Malaj (per rolin e mjekut) dhe Reshat Arbana (per rolin e kryetarit) u nderuan me medalionin e festivalit.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here