FILMI “KAPEDANI” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P: Kinostudioja :Shqiperia e Re” Tirane 1972. S: Skender Plasari: R: Fehmi Hoshafi, Muharrem Fejzo: O: Ilia Terpini: Pi:Shyqyri Sako: M: Tasim Hoshafi: Z: Xhevit Behri: RM: Marika Vila: AR: Ismail Zhabjaku,Liri Ibrahimi: Pk: Alush Shima: G: Llukan Bushi: AO: Jovan Kondakciu, Diana Diamandi: Mo: Emine Kasapi: Nd: Nuri Metani: N: Fehmi Cuka: Pir: Skender Batku: D: Teodor Siliqi: Di: Rifat Teqja.

Ne nentor te vitit 1979, me rastin e 35-vjetorit te Clirimit te Atdheut, aktori Albert Verria u nderua me Cmimin e Republikes te Klasit I per interpretimin e rolit te xha Sulos.

 

A: Albert Verria (xha Sulo): Nikolin Xhoja – AM- (xha Beqo): Flora Mertiri (kryetare e kooperatives): Zagorka Shuke (gruaja e Sulos): Ismail Zhabiaku (sekretari i Partise i Kooperatives): Petro Duka (brigadieri): Lazer Filipi –AM – (Ropi i funksionuar partie):

Robert Ndrenika (oficer): Hyrie Ahmeti (ballerina): Ferit Gjevori (kooperativist): Haxhi Sejko (kooperativist): Melpomeni Cobani –AM – (faturino): Dario Llukaci (shoferi i taksise): Farbardha Lalo, Rauf Pojani, Valbona Simixhiu, Reshat Arbana,Saimir Kumbaro, Meropi Xhoja, Tefta Hamzaraj, M. Gjiriti, E. Memalika.

 

Xha Suloja e ka te veshtire te pranoje ta urdheroje nje grua.Kulmi arrin kur kryetarja e kooperatives gjate nje alarmi naten e cakton te kujdeset per kotecin e pulave. Xha Suloja revoltohet: Nje burre plak me goxha mustaqe te merret me pulat!! Dhe e braktis detyren…

Por, te nesermen, mer vesh se organizata e rinise i ka vene fleterrufe. Ai e heq fleterrufene. Kjo behet shkas i nje konflikti me te madh. Xha Suloja kerkon te drejten. Vendos t’i drejtohet ish-komisarit te dikurshem. Ai eshte funksionuar partie ne kryeqytet. Niset.

Atje ku ka edhe te birin oficer. Rruges sheh gra shofere, faturino, mjeke etj. Keto nuk i pelqejne. Ish-komisarin e gjen ne pune fizike,por c’te shohe?! Ky funksionar partie i bundet nje gura brigadiere!

Do te bisedoje me komisarin, por heq dore. Fillon te mendohet dhe nis rrugen e kthimit per ne kooperative me te tjera mendime.

Dikush i propozon te prese mustaqet e gjata se ato ia kane fajin.

Tani ai nuk fyhet per kete gje.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here