FILMI “I TETI NE BRONX” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane  1970. S: Dritero Agolli, Viktor Gjika; R: Viktor Gjika; O: Ilia Terpini; Pi: Namik Prizreni; M: Kujtim Laro; Z:Vangjel Leka, Toni Progri; RM: Ismail Balla; Pk: Alush Shina; G: Llukan Bushi, Liljana Tesho, Diana Keta, AR: Qerim Mata, Ibrahim Mucaj; Mo: Shpresa Papapavllo; Pek: Suzana Mane, Mark Gjoni; N: Vasil Panajoti; Pir: Skender Batku; D: Teodor Siliqi; Di: Rifat Teqja.

 

 

 

A: Mevlan Shanaj( Ibrahi Kovaci); Bexhet Nelku ( mesuesi); Vangjush Furrxhi( Arifi); Yllka Mujo ( Alma); Sander Prosi  –  AM ( dr. Kristo Borova); Ndoc Cefa ( sculptor Andoni); Petrika Riza ( Rustemi); Robert Ndrenika ( Xhemali); Piro Mani  –  AM  –  (Sali Protopapa); Kadri Roshi – AM  –  ( Ademi ); Krisanthi Kotmilo  ( Kristina ); Vangjel Grabocka ( Bamke Qylollari ); Qerim Mata ( Lefter Lefteri ); Mihal Stefa  – AM – (babai ); Meropi Xhoja ( nena); Dhimiter Trajce ( Mazllumi ); Roland Piperi ( Hans Binkopi); Bujar Kapexhiu ( Spiro); Pandi Raidhi – AM –  (mullixhiu); Elma Gjini ( Alma e rritur ); Jani Riza ( Guri Cobani ); Albert Verria ( Alo); Ilirjana Kamani ( Liria).

 

 

Ne epiqender te filmit eshte komunisti Ibrahim Kovaci, i cili lufton me mish e me shpirt per te cuar fjalen e Partise te masat, per t’i mobilizuar at one lufte kunder pushtuesve  te huaj . Ne nje mbledhje ilegale rrithohet nga bandat trathtare, te cilat se bashku me pushtuesit gjerman  terrorizojne fshataret. Duke care rrethimin plagoset rende. Pas kesaj ai niset ilegalisht per ne qytet te mjeku Kristo Borova. Ketu Ibrahimi shquhet per vullnetin e celikte dhe kembenguljen komuniste. Me fjalen e tij te zjarrte ai  ben per vete doktorin se bashku me djalin dhe vajzen e tij, te cilet me vone hidhen ne lufte partizane. Rrethanat e detyrojne  Ibrahimin qe ende pa u sheruar te largohet edhe te shkoje ne mal.

Nje dite ceta bije ne perpjekje me gjermanet te cilet udhehiqen nga banda e tradhetarit te popullit Sali Protopapa. Ne kete perleshje le koken krehu i tradhetareve, por bije heroikisht por bije heroikisht dhe komisari  Ibrahim Kovaci.

Kane kaluar vjet. Shtate shoket e luftes  po shpihen bustin e komisarit ne fshatin e tij te lindjes. Secili prej tyre duke soditur bustin zhytet ne kujtime, te cilat sjellin te gjalle jeten dhe luften e komisarit. Per t’i pritur kane dale bashfshataret e Ibrahimit dhe prinderit. Busti vendoset ne mes te fshatit. Te ghithve ju duket sikur ka ardhur vete Komisari.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here