FILMI “GRACKA” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P:Kinostudioja ,”Shqiperia e Re”, Tirane 1983. S: Neshat Tozaj: R: Saimir Kumbaro: O: Bardhyl Martiniani: M: Robert Radoja: Pi: Alush Shima: Z: Spiro Konduri: RM: Nazmie Sula: PK: Ilia Xhokaxhiu: G: Dashamir Turku, Fatos Rudha: OT: Faruk Basha: AR: Lisenko Malaj, Leka Hoti: AO: Pandeli Polena: Pir: Aleksander Shyti: D: Vangjel Leka: Di: Ferdinand Deda – AM –

 

A: Llazi Serbo (Gazmendi): Viktor Caro (Gjergji): Mario Ashiku (Veseli): Reshat Arbana – AM – (gjenerali amerikan): Vangjel Heba – AM – (Kurti): Luan Qerimi (Majku): Gulielm Radoja (Refiku): Fatos Sela (Baja): Gjon Kola (Ceni): Kristaq Skrami (rafisti): Vasjan Raimi (Sadiku): Spiro Urumi (babai i teqese): Anastas Kristofori (Sehiti)

Elez Kadria – AM – (Qamili): Luigj Gurakuqi (senatori): Binak Hatibi (radist): Esat Kola (Murati): Ndrek Gjergji (radisti amerikan): Dervish Biba (Serafini).

 

Ngjarjet zhvillohen ne vitet 50.

Imperialistet amerikane, nepermjet is-mbretit famekeq Zog, te debuar nga Shqiperia, rekrutojne dy prej oborrtareve te tij dhe i futin ilegalisht ne Shqiperi.

Te dy keta emisare sapo shkelin ne Shqiperi ndiejne t’u digjet toka nen kembe. Ata binden se gjendja nuk eshte sic ua kishte parashikuar “naltmadhnia”.

Pas nje sere veprimesh, banditet e mashtruar kapen dhe gjate hetuesise thyhen. Ky sukses shfrytezohet nga punonjesit e Sigurimit te Shtetit. Armiku vazhdon te hedhe njerez dhe materiale luftarake, te cilat bien ne doren e njerezve tane. Keshtu deshton plani i reaksionit te jashtem per permbysjen e pushtetit popullor ne Shqiperi.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here